پرسش و پاسخ (FAQs)

موضوع : اسلیو معده

تاریخ : 24 / 07 / 1394

کاربر :

پرسش : سلام . جناب دکتر اکنون دو ماه از عمل اسلیو من میگذرد ! وقتی دو لقمه غذا میخورم بعد از 5 دقیقه مشکل اق زدن و ایضا بالا اوردن دارم . این حالت بی شک نمیتواند طبیعی باشد . چه باید بکنم ؟

پاسخ دهنده : دکتر محمدی

پاسخ : بعد از اعمال جراحی چاقی تا مدتی که معده جدید شما تحمل نسبت به مواد غذایی پیدا کند، ممکن است این قبیل علائم ایجاد شود که با رعایت اصول کلی گفته شده در برنامه غذایی و قوام غذای دریافتی رعایت گردد بتدریج این علائم برطرف می شود البته اگر این علائم همیشگی بوده و با خوردن هر نوع ماده غذایی این حالت ایجاد می شود توصیه می شود با پزشک معالجتان مشورت کنید. در صورت عدم وجود مشکل جدی، مصرف برخی داروهای کمکی و رعایت دقیق تر برنامه غذایی می تواند به شما کمک کند.

موضوع : اسلیو معده

تاریخ : 13 / 07 / 1394

کاربر :

پرسش : دکتر فرمودید مصرف نوشابه برای شخص اسلیو شده باعث سندرم دامپینگ میشود ! مگه بعد 50 روز همچنان خطر جدا دشن منگنه ها و یا نشت وجود دارد ؟!!!!!!

پاسخ دهنده : دکتر مخبر

پاسخ : باسلام بیشترین احتمال نشت در دو هفته اول پس از جراحی است ولی سندروم دامپینگ به مجموعه ای از علایم از قبیل دل پیچه درد شکم تعریق تپش قلب و... گفته میشود که معمولا پس از مصرف مایعات و مواد شیرین رخ می دهد و میتواند بسیار ازاردهنده باشد

موضوع : مایعات گازدار

تاریخ : 10 / 07 / 1394

کاربر :

پرسش : خوردن زیاد مایعات گازدار برای کسی که 50 روز از عمل اسلیو او میگذرد چه عوارضی در پی دارد ؟

پاسخ دهنده : دکتر محمدی

پاسخ : سلام وعرض ادب نوشابه و سایر مایعات گازدار بدلایل متعددی برای تمام افراد و نه فقط کسانی که جراحی چاقی شده اند نامناسب است ولی برای افرادی که جراحی شده اند پرهیز از آنها باید با توجه بیشتری صورت گیرد. برخی از عوارض این ترکیبات عبارتند از: وجود قندهای ساده برای شیرین کردن آنها، که البته این ترکیبات باعث ایجاد عارضه ای به نام سندرم دامپینگ در بیماران جراحی شده خواهد شد وجود ترکیباتی همچون فسفر که دریافت زیاد آن علاوه بر عوارض مختلف، از جذب کلسیم دریافتی در مواد غذایی جلوگیری خواهد کرد دریافت نوشیدنیهای گازدار باعث تشدید عوارض گوارشی متعددی همچون نفخ و ورم خواهد شد

موضوع : ورم معده

تاریخ : 03 / 07 / 1394

کاربر :

پرسش : اکنون 40 روز از عمل اسلیو من میگذرد ! به علت خوردن ریزه خواری های مختلف و مصرف زیاد سنیچ احساس میکنم معده ام ورم داره و نفخ معده دارم . چه باید بکنم ؟؟ میتوانم کمی عرق نعنا بخورم ؟؟

پاسخ دهنده : دکتر محمدی

پاسخ : اساسا باید برای غذا خوردن برنامه داشت و نظم در خوردن را رعایت کرد که شامل سه وعده اصلی و دو تا سه میان وعده است و خارج از این تعداد نباید غذایی دریافت شود و به عبارتی ریزه خواری را باید حذف کرد. خوردن آب میوه (بخصوص صنعتی) بسیار نامناسب است و به جای آن باید خود میوه مصرف شود. البته در صورتیکه با خوردن میوه ها و سبزیجات دچار نفخ و ورم معده می شود میتوانید بصورت پخته شده آنها را مصرف کنید. خوردن عرق نعنا (نه بصورت شیرین شده و شربت) در شما ممنوعیتی ندارد. البته بهتر است به مقدار کم و در حد تحمل مصرف شود. استفاده از لبنیات پروبیوتیک هم در بهتر شدن نفخ شما کمک کننده است.

موضوع : سرطان معده

تاریخ : 03 / 07 / 1394

کاربر :

پرسش : ایا عمل های جراحی مانند اسلیو به مرور زمان باعث سرطان معده خواهد شد ؟؟؟؟

پاسخ دهنده : دکتر محمدی

پاسخ : خیر. هیچ گونه بررسی که گویا این باشد که جراحی اسلیو باعث افزایش خطر سرطان معده شده باشد صورت نگرفته است و در منابع علمی هم بیان نشده که جراحی اسلیو خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.

موضوع : حجم معده

تاریخ : 03 / 07 / 1394

کاربر :

پرسش : اکنون 40 روز از عمل اسلیو من میگذرد ! بنده یک دوغ گازدار خوردم و تونستم 5 تیکه جوجه چینی و دو قاشق پلو خورشت حسابی بخورم و سوپ !! برای این که بدانیم معده ما چه قدر گشاد شده به طور کلی چه راهی وجود داره که از احوال حالات معده با خبر شویم ؟؟

پاسخ دهنده : دکتر محمدی

پاسخ : روشهای متعددی برای اندازه گیری حجم معده شما وجود دارد. لازم است بدانید بعد از اعمال جراحی چاقی، حجم معده شما کوچک شده است و التبه به سرعت و با فاصله کم در ماه اول و دوم حجم آن بزرگ نخواهد شد. ولی آنچه مهم است اینکه در صورتی که دریافت مواد غذایی شما افزایش یابد، بتدریج حجم معده بیشتر خواهد شد. لذا حتی اگر تحمل خوردن غذای بیشتری هم دارید و علامتی هم پیدا نمی کنید نباید بیشتر از مقدار تجویز شده، غذا مصرف کنید و بیشتر از اینکه به دنبال این باشیم که حجم معده فعلی ما چقدر شده و اینکه آیا گشاد شده یا نه بهتر است در خوردن مقدار غذای تجویزی دقت کنیم.