کرایولیپولیز (سرما درمانی)

کرایولیپولیز (سرما درمانی)

کرایولیپولیز یک روش غیرتهاجمی برای از بین بردن چربی و لاغری موضعی است. در این روش با سرد سازی سلول های چربی زیرجلدی عمل لیپولیز، شکستن سلول های چربی تحریک می شود، بدون اینکه بافت های مجاور یا پوست آسیب ببینند. کرایولیپولیز برای کاهش چربی در نواحی مشخص بدن بکار می رود و بیشتر برای کاهش چربی در شکم و پشت استفاده می شود. کرایولیپولیز راه حل دائمی برای از بین بردن چربی نیست. با وجود اینکه این روش باعث کاهش سلول های چربی می شود، نمی توان مانع از افزایش اندازه سلول های چربی باقی مانده شود، بنابراین افراد باید از طریق ترکیب رژیم غذایی و ورزش یا جلسات کرایولیپولیز بیشتر کاهش چربی خود را حفظ کنند. روش کرایولیپولیز زمان بهبودی یا عوارض جانبی بسیار اندکی دارد. پس از جلسه درمان، چربی در طول یک دوره دو تا چهارماهه شکسته می شود و منجر به از بین رفتن چربی و لاغری موضعی می شود که کاملا طبیعی به نظر می رسد.

این سیستم از طریق ایجاد دمای زیر صفر باعث کریستالیزه شدن سلولهای مولد چربی شده و اکثر سلولهای چربی در اثر این سرما از بین رفته و سپس به دنبال این اتفاق چربی های موضعی شروع به ریزش کرده و بافت مورد نظر روز به روز تحلیل می رود. در مقایسه با سیستم های لیزرلیپولیز و ساکشن احتمال برگشت چربی به حداقل می رسد ولی هیچ گاه به صفر نمی رسد.


بعد از انجام کرایو یا فریز بافت چربی، نوبت به تخلیه چربی ها از موضع فریز شده فرد فرا می رسد و از آنجاییکه هر بافت مرده ای در بدن موجود زنده به عنوان  جسم خارجی شناخته شده پس باید توسط گلبولهای سفید ( فاگوسیتها) خورده شده و پس از تجزیه از طریق کبد به سیستم گوارشی فرد رفته و به همراه مدفوع از بدن دفع شود.

مشخصات دستگاه کرایولیپولیز

عملیات دستگاه : fat freezing cryolipolyses از بین بردن سلولهای مولد چربی از طریق انجماد

دمای سرمایش : 10- الی 5- سانتی گراد

دمای گرمایش : 37 الی 45 درجه سانتی گراد برای جلوگیری از انجماد پوست و برای تسریع جریان خون در موضع لاغری و حصول نتیجه مؤثرتر

دارای چهار پروب با سایزهای متفاوت مناسب برای نقاط مختلف بدن و متناسب با ضخامت بافت چربی

دارای ماساژ اتوماتیک در حین انجام عملیات و ایجاد حس خوشایند

دارای مکش هوشمند و متناسب با توانایی بافت موضع

دارای تأییدیه اتحادیه اروپا و وزارت بهداشت درمان و آموزش ایران

کرایولیپولیز (سرما درمانی)

نکات حائز اهمیت درمورد میزان نتیجه گیری از درمان با کرایولیپولیز

میزان نتیجه گیری ازعمل کرایولیپولیز به عوامل مختلفی بستگی دارد :

1-کیفیت عملکرد دستگاه و تجهیزات تخصصی : سیستم کرایولیپولیز ازطریق ایجاد دمای زیر صفردر عمق بافت چربی باعث فریزشدن سلولهای مولد چربی می شود، بنابراین دستگاه باید توانایی ویژه دراین زمینه را دارا باشد.

الف) سیستم تنظیم کننده هوشمند مکش:یکی ازمهمترین پارامترهای یک دستگاه مناسب جهت کرایولیپولیز قدرت ایجاد فشارمنفی توسط  دستگاه است.این مکش باعث میشود فقط بافت چربی وارد هندپیس شده وسرما به ارگانهای مجاور آسیبی وارد نسازد. دریک دستگاه مناسب میزان مکش از 10 تا 80 کیلو پاسکال قابل تغییر و تنظیم  می باشد.

ب) پروب دستگاه یاهندپیس با سایزهای مختلف : دستگاه دارای سه هندپیس درسایزهای مختلف می باشد که بسته به میزان حجم  چربی می توان ازهریک استفاده نمود. نکته حائز اهمیت این است که هندپیس متوسط دستگاه بهترین کارآیی رادرزمینه سرمادادن به ناحیه موردنظر داراست.

ج) سرعت ایجاد دمای زیرصفر: مهم است که دستگاه کرایولیپولیز بتواند درکوتاهترین زمان ممکن دمای عمق بافت چربی را به زیرصفربرساند چون هرچه در زمان طولانی تری این اتفاق بیفتد شانس موفق شدن عمل کرایو کمترمیشود.

د) کیفیت پدهای مورد استفاده:درصورتی که پدها از کیفیت مطلوب برخوردارنباشند، خطرسوختگی پوست فرد را تهدید می نماید. اولین و مهمترین سد دفاعی برای پوست افراد درحال کرایو پدهای ضد سرما می باشند، که درصورت نداشتن کیفیت مطلوب باعث سوختگی فرد می گردند.

2- کیفیت و نحوه انجام کار : که به اپراتوردستگاه  مربوط می شود. درصورتی که فرد انجام دهنده کرایولیپولیز پزشک نبوده و به آناتومی وکالبدشناسی بدن آشنایی نداشته باشد، نحوه انجام کرایولیپولیز به چندین علت می تواند مختل گردد :

الف) انتخاب فرد مناسب جهت انجام کرایولیپولیز : با وجود آنکه کرایولیپولیز یک عمل غیرتهاجمی و بدون ضرر می باشد باز هم باید فردی که تحت درمان به این روش قرار می گیرد بطور صحیح وعلمی انتخاب شده باشد. درصورتی که علت چاقی فرد بررسی نشده باشد و بنا به علل بیماری و مرضی فرد دچار اضافه وزن باشد و یا حتی اضافه وزن در حد شاخص توده بدنی بالاتر از 35 باشد، کرایولیپولیز نمی تواند تاَثیری در ازبین بردن چربیهای  فرد داشته باشد.

ب)انتخاب نواحی قابل انجام و تاثیرگذار.

ج)تشخیص نوع چربی : درصورتی که چربی فرد از نوع چربی احشایی باشد تاَثیر انجام عمل بطور چشمگیری کاهش می یابد. درحالیکه در چربی نسجی و زیر جلدی تاَثیر عمل کرایولیپولیز واقعاَ شگفت آور است.

د)نحوه گذاردن پروب برروی ناحیه : یکی دیگر از ملزومات مهم نحوه پروب گذاری در کرایولیپولیز است. پروب دستگاه باید درمواضع استفاده شده کاملاَ قرینه و بگونه ای گذارده شود که حداکثر میزان چربی را در خود جای دهد. درصورتی که فرد انجام دهنده در این کار مهارت لازم را داشته باشد، می تواند فرم دلخواه را درعضو مورد نظر ایجاد نماید، بنابراین باید شخصی از دستگاه کرایولیپولیز استفاده نماید که با آناتومی و کالبد شناسی بدن آشنایی کامل داشته باشد. درصورتی که محل گذاردن پروب با دقت انتخاب شود ازعوارضی نظیر افتادگی پوست نیز جلوگیری بعمل خواهد آمد، چرا که دستگاه کرایولیپولیز بدلیل سرد کردن موضع باید باعث لیفتینگ و کشش پوست های شل نیز بشود نه آنکه عارضه شلی و افتادگی پوست را ایجاد نماید.

3-میزان آمادگی بدن فرد : بدن افراد مختلف دارای متابولیسم های مختلف می باشند. عده ای از افراد متابولیسم  پایه بالا دارند و سلولهای آنها می توانند سریعتر واکنش نشان دهند.

دراین دسته افراد میزان پاسخگویی به کرایولیپولیز بسیار سریعتر از افراد با متابولیسم پایه کم است و مدت زمان لازم برای کم کردن سایز و حجم چربیهای منطقه مورد نظر کوتاهتر بوده و پس از انجام پدیده آپوپتوزیس سیکل دفع سلولهای مرده سریعتر اتفاق می افتد. در این دسته از افراد معمولاَ تغییرات از 20 تا 25 روز قابل رویت است.

کرایولیپولیز (سرما درمانی)

سوالات مهمی در رابطه با شیوه درمان با کرایولیپولیزمطرح می شود :

آیا نتایج ماندگار و دائمی است؟ بله، نتیجه درموضع انجام شده پایدار است. سلولهای چربی که در طی کرایولیپولیز کریستالیزه می شوند توسط  پروسه طبیعی بدن حذف می گردند و زمانی که سلول چربی ازبین رفت، قابل حیات مجدد نیست اما آنچه باید بدانیم آن است که سلولهای چربی تقریباَ تا ارتفاع 4 سانتی متری درون پروب دستگاه کرایولیپولیز سرد می شوند ولی قطر چربی زیرپوستی ما بیشتر از این مقدار است وهنوز سلولهای چربی  وجود دارندکه می توانند با پرخوری افزایش حجم دهند بنابراین به یاد داشته باشیم که نتایج حاصل از کرایولیپولیز بستگی به رعایت رژیم غذایی ندارند اما درصورت عدم رعایت و تغییر ندادن نحوه مصرف غذا در افرادی که چرخهَ غذایی درستی ندارند، در درازمدت افزایش حجم توده چربی بروز خواهد کرد.

آنچه مسلم است شما پس از تغییرات سایزی انگیزه بالاتری برای متناسب نگه داشتن اندام خود و استفاده صحیح از غذاها خواهید داشت.

تفاوت اساسی کرایولیپولیز با دیگر روشها چیست؟ روش کرایولیپولیز یک تغییر قابل توجه وطبیعی در کاهش بافت چربی است(بدون آنکه هیچ عمل تهاجمی به بافتهای بدن اعمال گردد). کرایولیپولیز باعث ازبین رفتن فیزیکی چربیها میگردد بدون آنکه هیچ تغییرشیمیایی (نظیر لیزر و......)دربدن ایجاد نماید. هیچ تمرین ورزشی برای ایجاد نتیجه نیاز نیست والبته نتایج دائمی است. البته نتایج بسرعت لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن قابل مشاهده نیست. اما سرد کردن چربیها یک روش جایگزین موَثر برای کاهش ریسک عمل جراحی ودرد زیاد،افزایش سرعت بهبودی وکم کردن مخارج عمل است.

چه افرادی کاندید مناسب جهت فرآیند کرایولیپولیز می باشند؟ همانگونه که ذکر گردید افراد با شاخص توده بدنی کمتر از 35 که بیماری زمینه ای باعث افزایش وزن آنها نگردیده است، بهترین انتخاب هستند.

در کدام نواحی از بدن نباید از فرایند کرایولیپولیز استفاده نمود؟ انجام کرایولیپولیز در ناحیه غبغب و زیر چانه و سینه ها مجاز نمی باشد.

کدام نواحی از بدن به ترتیب اولویت، پاسخ مناسبتری به کرایولیپولیز می دهند؟ ضمن آنکه همانگونه که در قبل توضیح داده شد، میزان پاسخگویی چربی بافت به فرایند متابولیسم پایه هر فرد بستگی دارد و اگر این متابولیسم بالا باشد در تمام نواحی اثربخشی قابل توجه است، اما بهترین و سریعترین پاسخ را میتوان به ترتیب در نواحی پهلوها، قسمتهای داخلی رانها، شکم، چربیهای موضعی در ناحیه پشت قسمت انتهای دنده ها ،بازوها و قسمت خارجی رانها،و در آخر در ناحیه ساق پا مشاهده کرد.

طول مدت مورد انتظارجهت ایجاد نتایج مطلوب حاصل از کرایولیپولیز؟ باز هم همانگونه که ذکر گردید،این زمان بسته به متابولیسم بدن فرد از 20 تا 25 روز شروع شده و به مدت 3 ماه هم متغیر بوده است.

عوارض شایع کرایولیپولیز؟ سرد بودن ناحیه کرایولیپولیز شده بمدت 2 تا 3 ساعت پس از انجام. سپس گرمتر شدن ناحیه بیشتر از بقیه نواحی. احساس خارش در موضع. احساس بیحسی در موضع. در پاره ای از موارد قرمزی تا کبودی پوست ناحیه کرایو شده.

عوارض غیر شایع کرایولیپولیز؟ ایجاد تاول پوستی در ناحیه کرایولیپولیز شده که بدلیل سوختگی پوست بوده و در صورتی که اپراتور مجرب بوده و دمای مناسب با میزان بافت چربی برای فرد انتخاب شده باشد احتمال بروز این عارضه بسیار کاهش خواهد یافت ودرصد کمتری این مشکل پیش میاید.