لیپولیزر

لیپولیزر

لیپولیز به معنای شكستن سلولهای چربی است، اما به طور شایع به مفهوم تخریب بافت چربی یا كاهش بافت چربی به كار میرود .
روش های مختلفی برای لیپولیز وجود دارد  :
به كمك تزریق مواد داخل بافت چربی (مزوتراپی)
به كمك امواج صوتی (اولتراسونیك)

لیزر لیپولیز

روشی است كه طی آن از یك فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود. در اثر تابش اشعه لیزر، چربی ها به صورت نیم مایع در می آید كه می توانند به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شود و یك جلسه آن به مدت 1 تا 3 ساعت طول می كشد .این روش منحصر به فرد از لیزر Diode به صورت پالسی می باشد كه به صورت داخل بافتی اعمال می شود یعنی سوراخ های 1 تا 2 میلی متری روی پوست ایجاد می شود و تحت بی حسی موضعی یك فیبر نوری باریك وارد زیر پوست می شود. بواسطه استفاده از لیزر لیپولیز،‌ لایه سطحی وزیر پوست به هیچ وجه نیاز به لیپوساكشن ناهمواری پیدا نمی كند در نتیجه صاف ویكدست است وعلاوه بر آن برخلاف لیپو ساكشن پوست شفت شده و جمع می شود .این روش در چاقی های خفیف ومتوسط كاملا كافی می باشد و دیگر نیازی به ساكشن نمی باشد ولی در چاقی های شدید تر در حالیكه در لایه سطحی فقط از لیزر استفاده میشود، در لایه عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه چربی ها هم میباشد .

ابتدا تحت شرایط استریل موضع مورد نظر كاملا بی حس می شود (بی حسی موضعی) سپس سوراخهای كوچك 1 تا 2 میلی متری روی پوست ایجاد می شود و فیبر نوری بسیار نازك وارد بافتهای چربی زیر پوست و انرژی معینی از لیز به چربی ها تابانده می شود كه باعث تخریب سلولهای چربی می شود. در صورتی كه چربی كمتر از 500 میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نمی باشد و چربیهای تخریب شده توسط لنفاتیك بدن جذب می شود ولی در صورتی كه چربی بیش از 500 میلی لیتر چربیهای مایع توسط مكش خفیفی تخلیه می شود. این كار حدود دو ساعت طول می كشد و بعد از مدت كوتاهی فرد مرخص می شود. مناسبترین نقاط بدن برای لیپولیزرعبارتند از بازو ها،‌ غبغب، پشت،‌ پهلو، شكم، رانها و.....

مزایای لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز بسیار ظریف و با دستكاری بسیار كمتر و درد و تورم كمتری نسبت به لیپوساكشن همراه است به علت ظرافت كار با لیزر نتایج زیبایی بسیار ایده آل وآثار ناهمواری برخلاف لیپو ساكشنهای معمولی وجود ندارد تابش لیزر در زیر پوست باعث تحریك و ساخته شدن كلاژن وسفت شدن همزمان پوست می شود. تاباندن لیزر در لایه سطحی باعث رفع سلولیت میشود از نظر میزان و مقدار حذف چربیها در افرادی كه مناسب باشند هیچ فرقی بالیپو ساكشن ندارد. ولی نتایج كیفی وزیبایی بسیار بهتر است وعوارض آن نا چیز است لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است این تكنولوژی در ایتالیا،‌ انگلستان، ژاپن،‌ برزیل، سوئد وطی 2 سال اخیر در ایران به كار میرود.
در تجمعات موضعی كوچك بافت چربی كه حجمی كمتر از 500 گرم دارند،‌ می توان از لیزر لیپو لیز یا لیپو ساكشن استفاده كرد،‌ اما در حجم های بیشتر از 500 گرم عملا باید لیپولیز یا در جلسات مكرر انجام شود یا همراه با ساكشن باشد. از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الكتریكی یا اولتراسونیك یا لیزر افزایش كلاژن پوست وبهبودی جریان لنفاوی، جریان خون، كاهش ورم و بهبودی سلولیت است. معمولا بعد از مدت كوتاهی (1 تا 4 ساعت)‌ فرد مرخص می شود (سرپایی وبدون نیاز به بستری) و 1 تا 3 روز استراحت در منزل توصیه میشود زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی حسی درد قابل تحملی مثل درد گوفتگی وجود دارد كه فرد راحت تر است در منزل باشد. حدود 2-3 هفته محل كار شده تورم دارد كه خود به خود رفع می شود و پوشیدن گن ضروری است.
 

تقریبا در همان روزها وهفته اول نتایج ابتدایی كاملا مشخص است و به  وضوح از حجم چربی موضع كاسته می شود. ولی نتیجه نهایی نیاز به  3 الی 12 هفته زمان دارد.
افرادی كه مشكل چاقی دارند : به سه دسته تقسیم می شوند .
1 - افرادی كه فقط چاقی موضعی دارند و به طور عمومی چاق نیستند در این صورت لیزر برای آنها ایده ال و كافی است

2 - افرادی كه چاقی منتشر شدید و یكدست دارند این افراد بایداز روشهای رژیم درمانی یا جراحیهای محدود كننده دستگاه گوارش استفاده كنند
3 - افرادی كه چاقی متوسط دارند ولی یك یا دو منطقه ازبدنشان عدم تناسب بیشتری دارد.

بازگشت دوباره چاقی؟

اصولاً هیچ کدام از روش های درمان چاقی موضعی به شرط آنکه سبب تخریب بافت چربی شوند در صورت حفظ وزن بازگشتی ندارند زیرا سلول چربی به طور معمول در فرد بالغ قادر به تکثیر نیست. پس در صورتی که چاق نشوید بازگشتی هم وجود ندارد. البته حتی در صورت چاق شدن هم مقدار بازگشت ناحیه تحت درمان کمتر از سایر نواحی است و هیچگاه به حالت قبل برگشت نخواهد داشت.