رادیو فریکوئنسی

رادیو فریکوئنسی

روش لاغری موضعی با دستگاه کویتیشن (کاویتاسیون) آر.اف قدیمی ترین روشهای لاغری موضعی غیر تهاجمی است. روشهای لاغری موضعی طرف داران زیادی دارند. این محبوبیت به دلیل اهمیتی است که برای شکل ظاهری بدن خود قائل میشویم. در گذشته، در حدود 20 سال پیش، هر کسی که به دنبال روشهایی برای لاغری موضعی میگشت، تنها روشهای تهاجمی مثل لیپوساکشن را باید در نظر میگرفت. اما در دهه 1980 دستگاه کویتاسیون آر.اف برای اولین بار عرضه شد و باعث شد که بیماران روشهای جراحی زیبایی تهاجمی را کنار بگذارند. ورزش و رژیم غذایی سالم برای مسیر رسیدن فرد به شکل ظاهری مناسب را هموار میکنند، اما در بسیاری از اوقات بنابه دلایل مختلف این دو روش کافی نیستند. در اینجا است که روشهای درمانی غیر تهاجمی لاغری موضعی مثل کویتاسیون آر.اف به کمک می آیند.

رادیو فریکوئنسی

با تاباندن موجهای الکترومغناطیسی رادیوفرکانس رادیویی از طریق پوست و به انباشت های سلولیت اضافی، مولکولهای چربی گرم میشوند و سپس شکسته و تبدیل به موادی میشوند که در جریان خون جذب میشوند و از طریق سوخت و ساز نرمال از بدن خارج میشوند. میتوان درمان با دستگاه کویتیشن (کاویتاسیون)  آر.اف را با تاباندن انرژی مادون قرمز انجام داد که به سفت شدن پوست ناحیه مورد نظر کمک میکند. روش کویتاسیون آر.اف اولین نوع از روشهای درمانی غیر تهاجمی لاغری موضعی است. از آن زمان فنآوریهای دیگری مثل لیزر و فرا صوت به همین منظور به کار گرفته شدند. با وجود اینکه روشهای درمانی که فنآوریهای جدیدتری را در برمیگیرند نتایج بهتری را عرضه میکنند، این روش هنوز بهترین عملکرد را دارد. افراد تأمین کننده دستگاههای لاغری موضعی به شکل پیوسته قابلیتهای جدیدی را به وسایل کویتاسیون آر.اف اضافه کرده اند و آن را بهبود بخشیده اند. به همین دلیل، روشهای لاغری موضعی فرکانس رادیویی کنونی نسبت به قبل موثرتر است و درد کمتری دارد.

مکانیسم RF

این دستگاه با ایجاد میدان مغناطیسی، حرارت درزیرپوست ایجاد میکند، بدون اینکه سطح پوست آسیب ببیند. مطالعات اثربخشی آن را نشان داده اند. این دستگاه به شکل دوقطبی و تک قطبی کار میکند RF .دوقطبی برمبنای قانون اهم کار میکند. مقاومت بافتی درمقابل جریان الکتریکی ایجاد گرما میکند. عمق نفوذ RF دوقطبی سه میلیمتراست. بنابراین میتوان کنترل بهتری درکار برروی چربی با آن داشت.


 

رادیو فریکوئنسی

رادیو فرکوئنسی روشی مطمئن، اثر بخش وغیرتهاجمی در بازگرداندن جوانی و قوام طبیعی پوست و رفع چاقی های موضعی است.
بعد از انجام آن، فرد فورا به زندگی روزمره خود باز می گردد و برای هر نوع تیپ پوستی قابل اجرا است.
بهترین کاندیدا برای انجام این عمل افرادی هستند که دارای پوست شل در نواحی میانی وتحتانی صورت هستند. این روش تنها روش غیر تهاجمی می باشد که می توان پوست را بدون جراحی لیفتینگ کرد
کاربرد دیگر رادیو فرکوئنسی برطرف کردن چاقی های موضعی و سلولیت (حالت پوست پرتقالی) بخصوص در نواحی شکم، باسن وران است

رادیوفرکوئنسی چگونه عمل می کند؟ 

در حین درمان گرمای کنترل شده به لایه های داخلی پوست بدون صدمه به لایه های رویی و اپیدرم داده می شود، که باعث می شود

  1. روند کلاژن سازی که در طی گذر زمان وافزایش سن کند شده تحریک شود.
  2. گردش خون در منطقه افزایش می یابد و درناژ لنفاوی و دفع چربیها و توکسین ها افزایش می یابد.
  3. انحلال سلولهای چربی بوسیله گرما در نواحی که چاقی موضعی وجود دارد.

احساس گرم شدن یا درد خفیف در حین درمان یا بلافاصله بعد از آن ممکن است روی دهد که در عرض چند دقیقه از بین می رود. قرمزی خفیف پوست در منطقه درمان ممکن است اتفاق افتد که در عرض 24 ساعت از بین می رود. احساس خشکی پوست ممکن است در 12 ساعت اول بعد از درمان رخ دهد که معمولاً در عرض 48 ساعت برطرف می شود و چرب کردن منطقه با ژل آلوورا می تواند مفید باشد.
با وجود اینکه، آستانه درد در افراد متفاوت است اما بیشتر افراد به خوبی این درمان را تحمل می کنند و احساس ناراحتی اگر هم باشد بسیار خفیف و اندک است و بیشتر احساس یک « ماساژگرم» در ناحیه وجود دارد و احتیاج به هیچگونه بی حسی به طور کلی وجود ندارد ولی در صورت حساس بودن بیمار می توان در صورت نیاز از کرم های بی حسی موضعی نیز استفاده کرد.

مواردی که مجاز به انجام این روش نمی باشیم

رادیو فرکوئنسی در بیماریهای قلبی شدید، بیماریهای کلاژن واسکولار یا هر بیماری شدید و غیرقابل کنترل، زنان حامله و شیرده، افرادی که مارکرهای الکتریکی مثل Pace maker (باطری قلب) یا ایمپلانتهای فلزی مثل فلز در منطقه هیپ به علت شکستگی استخوان ران یا دریچه های فلزی قلب دارندو نیز در خانم هایی که  IUDمسی دارند، منع استفاده دارد. (در موارد کاربرد بدن) همچنین افرادی که درمان های اخیر تزریق ژل یا بوتاکس دارند (در موارد کاربرد صورت) باید با رعایت فاصله زمانی از تزریق اقدام به رادیوفرکوئنسی نمایند. (بهتر است قبل از هر نوع تزریق ابتدا رادیوفرکوئنسی انجام شود بعد از آن در صورت لزوم می توان تزریق ژل را انجام داد).

بسته به میزان موضعی بودن محل و قدمتش و مکانش تعداد جلسات متغیر است. به طور معمول  8 جلسه حداقل می باشداما بیشتر از این تعداد جلسات بستگی به میزان جواب دهی بیمار دارد زیرا معمولا بین نیم تا 1 سانتی متر کاهش سایز در هر جلسه رخ می دهد. البته کاهش بیشتر نیز ممکن است در افراد زیر 30 سال دیده شود.