هفته سوم و چهارم

هفته سوم و چهارم

از هفته سوم تغيير رژيم بهغذاهاي نرم و رقيق شدهبه ميزان كم (3وعده اصلي و 2-3 ميان وعده در روز) توصیه میشود.

 

در این ایام غذای دریافتی باید بصورت میکس شده باشد بطوریکه بوسیله هم زن بطور کامل و یکنواخت محتویات غذا میکس و رقیق شده باشد . نمونه این غذا سوپ یا آش است که حتماً حاوی ترکیبات پروتئین ( گوشت قرمز کم چرب ، مرغ ، ماهی ،حبوبات ( عدس و نخود و لوبیا و ماش ، سویا )) و انواع سبزیجات ، ماهی و سویا می باشند . برخي از غذاهاي اين گروه عبارتند از: ماست كم چرب، کشک خردشده وریز، سوپ ميكس شده، آب عدسي، سيب زميني له شده با آبِگوشت، پنير كم چرب (به صورت رنده شده)، سيب پخته شده، ميوه جات پخته شده خانگي بدون شکر (هلو، گلابي، زردآلو درآبميوه به جاي شربت) وكورنفلكس با مقدار زيادي شير کم چرب، ياسفیده تخم مرغ آب پز رنده شده  .

پس ازمصرف  غذاهاي نرم شده به مدت چند روز ميتوان كمي پروتئين مانند گوشت، ماهي، مرغ، لوبيا، عدس و تخم مرغ نيز به رژيم غذايي اضافه نمود.

هفته سوم و چهارم

حدود  14روز پس از جراحی میتوان مایعاتی همچون عصاره 100% سبزیجات، آب گوجه فرنگی، سوپ گوجه فرنگی، سوپ رقیق یا شیر کم چرب را مصرف نمود.

در رژيم نرم ورقيق شده حجم هر وعده غذايي متناسب با حجم معده جدید و حدود 30 سی سی  باشد . تمامي غذاهاي مصرفي در اين مدت بايد به صورت نرم تهيه شده و فاقد چربي و شكر باشند.

قوام غذا بايد مانند غذاي شيرخوار نرم و روان باشد و به اين منظور ميتوان از غذاساز يا همزن دستي استفاده نمود. سبزيجات نرم را ميتوان له كرده و مصرف نمود.

ممكن است براي يكنواخت و نرم كردن غذا به مقداري مايع نيز نياز باشد. براي خوش طعم كردن غذا ميتوان از انواع آبِگوشت يا آب سبزيجات پخته شده استفاده نمود. مصرف آبمیوه در این ایام ، حذف شده و بجای آن میوه های  کم شیرین له شده و رنده شده مصرف شود.

ميزان وعده هاي مورد نظر حداكثر 2تا3 قاشق غذاخوري است. غذا بايد به آرامي و به صورت لقمه هاي كوچك ميل شود.

هفته سوم و چهارم

به محض احساس سيري، خوردن غذا بايد متوقف شود.

نوشيدن روزانه2 ليتر آب ضروریست بطوریکه اين ميزان آب بايد با استفاده از بطريهاي كوچك وبين وعده هاي غذايي و بصورت تدريجي مصرف شده و همراه باغذا نوشیده نشود.

غذاهای پوره(نرم و رقیق) شده به بهبود کیسه معده عمل شده کمک میکندو غذاهای غیر پوره شده ممکن است سبب انسداد و یا درد های متناوب شکمی(کرامپ)واستفراغ شوند.

در صورت امکان ابتدا بخش پروتئینی غذامیل شود.

از نوشیدن مایعات پرکالری در میان وعده ها پرهیز گردد.