جراحی زیبایی شکم / ابدومينوپلاستی

جراحی زیبایی شکم / ابدومينوپلاستی

یكی از شایع ترین مراجعات در جراحی های زیبایی، بدشكلی ها و نازیبایی های شكم است به قسمی كه برجستگی بیش ازحد نا متعارف شكم، شلی و افتادگی پوست شكم و وجود چین های متعدد در پوست شكم هنگام نشستن كه پوشیدن بسیاری از لباسها را غیرممكن میسازد یا وجود تركهای فراوان در پوست شکم چنان آزاردهنده است كه بیمار را ترغیب به انجام عمل جراحی میكند.

ابدومینوپلاستی یا تامی تاك نوعی عمل جراحی است كه در آن به وسیله ایجاد برشی در قسمت تحتانی شكم (در حوالی محل معمول برش سزارین) پوست شكم را از عضله زیرین جدا می سازند. این آزادسازی تا لبه دنده ها در بالا و درقسمت طرفین تا پهلوها ادامه می یابد؛ سپس عضلات شل جدار شكم در خط وسط به كمك دوختن با نخ های غیرقابل جذب پلیسه (چین داده) می شود و پس از بریدن پوست اضافه و دوختن لبه های زخم، عمل پایان می یابد. معمولا در انتهای این عمل یك برش در قسمت تحتانی شكم و برش دیگری در دور ناف دیده می شود. برخلاف تصور بسیاری از بیماران، این ناف، ناف طبیعی خود بیمار است كه از سوراخ جدیدی در پوست خارج شده است.

جراحی زیبایی شکم /  ابدومينوپلاستی

طول برش در این عمل كاملا بستگی به فرم افتادگی و چین پوستی بیمار دارد به این صورت كه اگر بیمار خود را در حالت نشسته نگاه كند، باید طول برش حداقل به اندازه چین پوستی باشد كه در قسمت تحتانی شكم ایجاد می شود و چون طول این چین خوردگی در بیماران مختلف متفاوت است، پس طول برش هم در بیماران مختلف با هم متفاوت است. محل اسكار عمل به نحوی است كه زیر خط بیكینی است و به خوبی پوشیده می شود. نتیجه این عمل هم دائمی است و تنها به بیمار توصیه می شود كه از نوسانات قابل توجه وزن جلوگیری كند؛ به این صورت كه در بیماری كه تصمیم به كاهش وزن قابل توجه  یاحاملگی درفاصله نزدیك دارد، توصیه می شود كه عمل تامی تاك را پس از این تغییرات انجام دهد. به طور معمول عمل جراحی 2- 3 ساعت به طول می انجامد و تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد و جهت جلوگیری از بازشدن محل عمل، به بیمار توصیه می شود كه حدود 10 روز پس از عمل خمیده راه برود و فعالیت های بدنی خود را محدود كند؛ بنابراین معمولا یك دوره نقاهت 10 الی 14 روزه را برای بیمار در نظر می گیریم. در چند روز اول، بیمار دارای لوله های پلاستیكی كوچكی به نام درن است كه از انتهای زخم بیرون آمده و كار خروج ترشحات زیرپوستی را انجام می دهد كه ظرف 3 الی 7 روز درن ها خارج می شوند. پس چنان چه از توضیحات بالا برمیاید در عمل ابدومینوپلا ستی عمدتا برداشتن پوست اضافه وترمیم شلی عضلات انجام می شود و هرچند برداشتن چربی زیر پو ستی در قسمت تحتانی شكم صورت می گیرد اما درسایر نواحی شكم چربی عمده ای برداشته نمی شود و بیمار معمولا پس از عمل برای 1 الی 5/ 1 ماه از گن استفاده میكند.

جراحی زیبایی شکم /  ابدومينوپلاستی

لیپو ابدومینوپلاستی

در عمل لیپوابدومینوپلاستی، ابتدا ساكشن چربی نواحی مختلف شكم و سپس عمل ابدومینوپلاستی صورت می گیرد؛ اما جهت جلوگیری از عوارضی مثل سیاه شدن لبه های پوست عمل ابدومینوپلاستی محافظه كارانه تر بوده و آزادسازی و برداشتن پوست و ترمیم شلی عضلات با وسعت كمتری صورت میگیرد تا خونرسانی به پوست آزاد شده خیلی مختل نشود.
با توجه به توضیحات ارائه شده نحوه تصمیم گیری در مورد بیماران دچار نازیبایی شكم به شكل زیر است :
ابتدا بیمار معاینه می شود. معمولا این چند مشكل به دنبال حاملگی یا تغییرات شدید وزن  (كاهش یا افزایش) اتفاق میافتند :

  1. شلی وافتادگی پوست یا ایجاد تر كهای متعدد در پوست
  2. شلی عضلات جدار شكم و فاصله گرفتن دو عضله راست شكمی در خط وسط
  3. تجمع چربی در ناحیه میانی شكم یا پهلوها


A : درصورتی كه بیمار دچار افتادگی پوست، شلی عضلات جدار شكم یا هر دو باشد راهی به جز انجام عمل تامی تاك ندارد.
B : درصورتی كه بیمار دچار مقدار قابل توجهی چربی در زیر پوست شكم و پهلوها باشد، بهترین راه خروج چربی های اضافی MPX است و تامی تاك نمی تواند چربی قابل توجهی از قسمت فوقانی شكم و پهلوها خارج كند پس MPX توصیه می شود.
C : در صورتی كه بیمار هم افتادگی پوست و شلی عضلات و هم چربی قابل توجهی زیر پوست داشته باشد باید ساكشن و ابدومینوپلاستی، هردو صورت گیرد؛ پس پیشنهاد لیپوابدومینوپلاستی می كنیم، اما چون لیپوابدومینوپلاستی طول مدت بیشتری از هریك از اعمال ساكشن و ابدومینوپلاستی دارد و درعین حال هنگام انجام  شدن این دو عمل به طور همزمان مجبوریم محافظه كار باشیم و هم ابدومینوپلاستی وهم ساكشن را محدودتر انجام دهیم لذا در بعضی ازبیماران تصمیم به فاصله گذاشتن بین دو عمل اتخاذ می شود یعنی ابتدا ساكشن یا ابدومینوپلاستی صورت می گیرد و سپس حدود شش ماه بعد عمل بعدی صورت می گیرد.
این دو عمل باعث كاهش قابل توجه وزن نمی شوند و بیمارانی كه تحت این دو عمل قرار می گیرند باید رعایت رژیم های غذایی و انجام ورزش های مناسب را ادامه دهند.
هرچند ورزش به تقویت عضلات راست شكمی كمك می كند و باید انجام شود اما قادر به نزدیك شدن آن ها به دنبال زایمان نیست و تنها عمل جراحی و پلیسه كردن جدار شكم می تواند شكم را به آناتومی اولیه و طبیعی نزدیك كند. بلافاصله پس از سزارین یا زایمان نمی توانیم عمل جراحی شكم را انجام دهیم  و متاسفانه این اشتباه شایع در بسیاری از بیماران منجر به نارضایتی بیمار از تامی تاك میشود. توصیه می شود كه جهت تعیین تكلیف فرم نهایی شكم و مشخص شدن افتادگی نهایی پوست، شلی عضلات و معین شدن مقدار چربی زیرپوستی حداقل 6 ماه تا یك سال پس از زایمان یا سزارین تامی تاك صورت گیرد.
معمولا حداكثر پوست دچار ترك را تا ناف می توان برداشت و در بیمارانی كه ترك های پوست شان تا بالای ناف ادامه می یابد نمی توان قسمت بالای ناف را برداشت چون دیگر پوست كافی برای پوشاندن شكم باقی نمی ماند.
چون سلول چربی در افراد بالغ قدرت تقسیم ندارد. اگر وزن بیمار ثابت هم باشد نتیجه عمل برگشت پذیر نیست. رعایت رژیم غذایی و ورزش های مناسب را بكند، مطمئنا با گذشت زمان نتیجه بهتر هم خواهد شد.
برای قبل از ابدومینوپلاستی حین مشاوره وضعیت سلامتی بیمار، عدم وجود بیماری های قلبی، ریوی و سایر بیماری های زمینه ای مهم و سابقه حساسیت دارویی چك می شود. بنابر نظر متخصصین بیهوشی و هماهنگی با جراح آزمایشات مختلف قبل از عمل و مشاوره های داخلی و قلب صورت میگیرد. به بیمار توصیه می شود كه حداقل برای 3 هفته سیگار نكشد، چون مصرف سیگار احتمال عوارض عمومی و موضعی (مثل بازشدن زخم) را زیاد میكند. توصیه میشود كه به مدت 10 روز قبل از عمل بیمار از مصرف آسپیرین، سایر مسكن های غیر استامینوفن، ویتامین ای و داروهای گیاهی خودداری كند تا احتمال خونریزی ضمن عمل و كبودی پس از عمل كاهش یابد.
 

بیماری های قلبی و ریوی قابل توجه، دیابت كنترل نشده، بیماری های روماتیسمی واسكولیت ها؛ آرتریت روماتوئید...( و سابقه آمبولی ریه و لخته شدن خون در پاها كه مستلزم مصرف داروهای ضدانعقاد هستند.
مینی ابدومینوپلاستی در بیمارانی كه مشكلا تشان اعم از شلی پوست وعضله وتجمع چربی زیرپوستی عمدتا در ناحیه ناف می باشد از نوعی عمل به نام مینی ابدومینوپلاستی استفاده می كنیم كه ناف دست نمی خورد و تنها پوست؛ چربی و شلی عضلات زیرناف تصحیح می شود.