سوالات رایج

سوالات رایج

جراحی چاقی چه عوارضی دارد ؟

جراحی چاقی عمل پر خطری محسوب می شود ، عوارض آن به عوامل مختلفی بستگی دارد . نوع عمل ، تکنیک جراحی ، توانمندی جراح ، لوازم جراحی و امکانات اتاق عمل و بیمارستان ، وزن و سن و بیماریهای همراه و سن بیمار ، میزان پای بندی به توصیه ی متخصصین قبل از جراحی ، رعایت توصیه های بعد از جراحی از جمله ی این عوامل هستند .

جراحی چاقی به روش لاپاروسکوپی دارای عوارض کمتری نسبت به روش باز می باشد و انجام جراحی توسط جراحی که دوره های پیشرفته ی آموزش جراحی لاپاروسکوپی را در مراکز معتبر گذرانده و تجربه کافی در این زمینه را بدست آورده از جمله عوامل مهم در کاهش عوارض جراحی می باشد . هم چنین بکاربردن وسایل و لوازم مناسب ، با کیفیت خوب در عوارض جراحی به روش لاپاروسکوپی تاثیر گذار می باشد . قطعا در مواردی که بیمار وزن بسیار بالا و یا بیماری های زمینه ای داشته باشد احتمال بوجود آمدن عوارض جراحی چاقی نیز بیشتر است و در صورتی که بیمار قبل از جراحی تحت نظر متخصصین تغذیه و پزشکی ورزشی کاهش وزن مناسب داشته باشد و بعد از عمل نیز طبق توصیه های متخصصین عمل نماید می توان عوارض جراحی را تا حدود زیادی کاهش داد .

عوارضی هم چون آمبولی ، نشت و خون ریزی از عوارض مهم و خطرناک این جراحی می باشد . این عوارض در بهترین مراکز دنیا و بدست بهترین جراحان این رشته نیز ممکن است اتفاق بیفتد ولی قطعا با رعایت موارد بالا این عوارض به حداقل خواهند رسید .

عوارض بلند مدت این جراحی بیشتر شامل ریزش مو ، تهوع و استفراغ ، یبوست و یا اسهال و کمبودهای تغذیه ای خاص و سنگ کیسه صفرا می باشد . ریزش مو معمولا از 3 ماه پس از عمل آغاز می شود و انتظار می رود که 1 سال بعد از عمل ریزش مو به حالت عادی برگردد . این ریزش مو هیچ گاه به طور کامل باعث کچلی نخواهد شد و با رعایت کامل توصیه های تغذیه ای و استفاد ه از بعضی از مکمل ها و داروها تا حدودی قابل درمان می باشد که البته بعد از 1 سال نیز بدون نیاز به مصرف دارو بر طرف خواهد شد

تهوع و استفراغ ( در صورتی که بدلیل عوارض جدی نباشد ) با گذشت زمان بهتر می شود . هم چنین رعایت توصیه های متخصصین تغذیه کمک شایانی در رفع این عارضه می نماید . شروع تغذیه پس از جراحی حتما باید طبق دستورات متخصص تغذیه باشد زیرا حجم ، دفعات ، قوام ، کیفیت و کالری غذای خورده شده توسط بیمار اهمیت بسیار زیادی در ایجاد عوارض و هم چنین میزان کاهش وزن و در عین حال حفظ سلامتی فرد دارد .

یبوست یا اسهال نیز به مرور زمان بهبود می یابد . در صورتی که با وجود رعایت دستورات غذایی متخصصین تغذیه این شرایط بهبود نیابد ممکن است بیمار نیاز به مصرف دارو برای مدت کوتاهی پیدا کند .

با توجه به اینکه در این جراحی بخشی از معده برداشته می شود و در بعضی از روش های جراحی قسمت هایی از روده که مسئول جذب مواد غذایی است نیز از مسیر گوارش خارج می شود ممکن است بیمار دچار کمبود بعضی از ریز مغذی ها شود بنابراین بیماری که تحت این عمل جراحی قرار می گیرد لازم است تا پایان عمر از مکمل های غذایی استفاده نماید . در این صورت نه تنها این مکمل ها عارضه ای برای فرد ایجاد نمی کند بلکه از کمبود این ریز مغذی ها نیز جلوگیری می نماید .

کاهش وزن شدید در مدت کم از عواملی است که ممکن است سبب ایجاد سنگ کیسه صفرا شود . به منظور جلوگیری از این امر بیمار می بایست در 6 ماه پس از جراحی تحت درمان دارویی ( اورسوداکسی کولیک اسید ) قرار بگیرد . با وجود مصرف این دارو احتمال پیدایش سنگ صفرا از 40% به 2% کاهش می یابد و در پایان 6 ماه برای بیمار سونوگرافی درخواست می شود در صورتی که بیمار سنگ کیسه صفرا پیدا کرده باشد به صورت الکتیو تحت عمل جراحی به روش لاپاروسکوپی قرار می گیرد که در این صورت عمل ساده و بی عارضه ای خواهد بود .

سوالات رایج

مکانیسم کاهش وزن در این روشهای جراحی چیست ؟

در جراحی چاقی آنچه که بین این روشها مشترک است کاهش حجم معده می باشد . در بعضی از روشها که به روشهای restrictive  یا محدود کننده معروف می باشند تنها کاهش حجم معده سبب می شود که معده ظرفیت سابق را برای پذیرفتن غذا نداشته باشد و بنابراین وزن بیمار کم می شود از جمله ی این روشها می توان به عمل اسلیو اشاره کرد . در بعضی از روشها علاوه بر کاهش حجم معده برای بیمار سوء جذب نیز ایجاد می شود تا مواد غذایی خورده شده توسط بیمار نیز به مقدار کمتری جذب شود بای پس معده نمونه این روش جراحی می باشد .

آیا احتمال بازگشت وزن پس از جراحی چاقی وجود دارد ؟

بله ، با توجه به مکانیسم این جراحی در ایجاد کاهش وزن این امکان وجود دارد . صرف نظر از نوع عمل جراحی چاقی در کل این روش ها یا از حجم معده کاسته می شود و یا از طریق ایجاد سوء جذب برای بیمار از جذب شدن مواد غذایی خورده شده کم می شود و یا هر دو این مکانیسم ها اتفاق می افتد . با توجه به خاصیت ارتجاعی معده در صورتی که بیمار پس از جراحی بر خلاف توصیه ی متخصصین تغذیه عمل نماید و به روش خوردن قبل از جراحی خود ادامه دهد معده می تواند مجددا بزرگ شده و به مقادیر قبل از جراحی بازگردد . سوء جذب ایجاد شده نیز توسط سایر قسمت های روده جبران خواهد شد . بنابراین جراحی چاقی صرفاً کمک می کند تا فرد بتواند در مدت کوتاهی کاهش وزن قابل توجهی داشته باشد و این خود فرد است که می بایست با رعایت رژیم غذایی و دستورات ورزشی زیر نظر متخصصین مربوطه وزن خود را پس از جراحی کم کند و البته مهمتر ازآن کم نگه دارد به همین دلیل توصیه ی اکید می شود که شخصی که کاندید جراحی چاقی می باشد حتما پیش از جراحی عادات غذایی اشتباه خود را اصلاح نماید تا بتواند پس از جراحی وزن خود را در حد قابل قبولی نگه دارد . در صورت پای بندی فرد به رعایت دستورات متخصصین تغذیه و پزشکی ورزشی و در صورت نیاز روانشناس و روانپزشک وزن بیمار با احتمال بالایی پس از جراحی افزایش نخواهد یافت .

سوالات رایج

بالون معده چیست ؟ برای چه کسانی کاربرد دارد ؟

بالون معده وسیله ای استکه بوسیله ی آندوسکوپ داخل معده گذاشته می شود حجم این وسیله سبب کاهش حجم معده می شود بنابراین بیمار قادر نیست یه مقدار سابق غذا بخورد و در نتیجه وزن بیمار کاهش می یابد . این بالون طی مدت 6 ماه تا 1 سال می بایست خارج شود پس بالون روشی موقتی و غیر جراحی برای کاهش وزن می باشد . احتمال بازگشت وزن پس از خارج کردن بالون بسیار زیاد است و تنها افراد کمی قادرند این کاهش وزن را نگه دارند بعلاوه مقدار کاهش وزن در این روش در مقایسه با روشهای جراحی کمتر است . این روش در مواردی توصیه می شود که بیمار کاندید جراحی چاقی می باشد ولی بدلیل وزن بسیار زیاد و احتمال بالای ایجاد عوارض جراحی توصیه به کاهش وزن اولیه توسط بالون و سپس عمل جراحی می شود .

باندینگ چیست ؟ برای چه افرادی کاربرد دارد ؟

باندینگ روشی است که در آن یک حلقه به روش جراحی لاپاروسکوپیک به دور معده انداخته می شود این حلقه قابل تنظیم است بنابراین با توجه به کاهش وزن بیمار می توان با تغییر اندازه ی آن حجم معده را نیز تغییر داد . در حال حاضر با توجه به عوارض این عمل تمایل چندانی برای انجام این روش جراحی وجود ندارد .

آیا هزینه  جراحی چاقی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد ؟

بله . در حال حاضر بیمار تنها 10% کل هزینه را در بیمارستانهای دولتی پرداخت می کند و در صورتی که بیمار دارای بیمه تکمیلی باشد این 10% نیز توسط این بیمه ها به بیمار پرداخت می شود .