ميان وعده مناسب

ميان وعده مناسب

دقت در خوردن میان وعده مناسب از مهمترین نکاتی است که در اصلاح شیوه زندگی و عادات غذایی افراد بسیار کمک کننده است. وقتی ما بدانیم که یک میان وعده مناسب شامل چه ترکیباتی است باعث خواهد شد مواد مغذی مورد نیاز بدن توسط شخص دریافت شود و هم از دریافت مواد غذایی نامناسب که حاوی کالری زیادی و ترکیبات نامناسب بوده، جلوگیری کند.

ميان وعده مناسب

همه افراد باید در خصوص دریافت ميان وعده مناسب دقت داشته باشند اما با توجه به شرایط جسمی، دقت در خوردن میان وعده مناسب در کودکان و نوجوانان از توجه بیشتری برخوردار است.

كودكان هم مثل سایر افراد علاوه بر سه وعده غذاي اصلي به دو تا سه ميان وعده نياز دارند که این میان وعده ها بین وعده صبحانه و نهار و بین نهار و شام و قبل از خواب خواهد بود. كودكان برای اینکه فعاليت سيستـم عصبــي و عملكــرد مغزی مطلوبی داشته باشند و براي نگهداشتن غلظت قند خون در حد طبيعي، باید در فواصل 4 تا 6 ساعت غذا بخورند. از طرفی میزان ذخیره گلوکز به شکل گلیکوژن در کبد در اين سنين، محدود بوده وبنابراين، كودكان برای حفظ سطح قند خون و ذخایر آن نیاز دارد که در وعده های بیشتری غذا  بخورد و در واقع علاوه بر 3 وعده اصلی بايد در روز دو تا سه ميان وعده مصرف كنند.

ميان وعده مناسب

نمونه هايي از ميان وعده هاي مغذي عبارتند از:

  • انواع ميــوه های تازه شامل سيب، هلو، آلو، زردآلو، انگور، گیلاس، آلبالو، هندوانه و خربوزه و طالبی، و...
  • ميوه هاي خشك شامل خرما، انجير خشك، توت خشك، برگه هلو و آلو و...
  • انواع مغزها شامل بادام، پسته، گردو، فندق و ...
  • انواع سبزی ها شامل خيار، هويج، كاهو و ...
  • انواع لبنیات و فرآورده های آن (شیر، ماست، دوغ، کشک پاستوریزه)
  • انواع لقمه هاي خانگي مثل نان و پنير و گردو، نان و تخم مرغ، نان و پنير و خيار، نان و پنير و گوجه فرنگي، نان و پنير و سبزي، انواع كوكو و كتلت، نان و ارده و شیره، نان و پنير و خرما