چاقی چیست؟

چاقی چیست؟

افزایش افراد چاق بیش از 4 برابر طی 30- 20 سال گذشته در غرب مبین تاثیر جنبه های محیطی بر چاقی است هرچند عوامل ارثی و فامیلی هم تاثیر غیر قابل انکاری بر چاقی دارند. احساس گرسنگی سیری ناپذیر در افراد چاق که تحت تاثیر ، CCKسروتونین، گرلین و نوراپی نفرین قرار دارد ، ممکن است مهمترین عامل در بروز این بیماری باشد.

چاقی چیست؟

در واقع هر وزن غیر مناسب و غیر ایده آل را اضافه وزن و یا چاقی می گوئیم که اگر در آقایان طول قد به سانتیمتر منهای عدد صد شود و در خانمها طول قد به سانتیمتر منهای عدد صد و پنج شود وزن مناسب تقریبی بدست می آید.
وزن مناسب آقایان = 100- طول قد به سانتیمتر
وزن مناسب خانمها = 105- طول قد به سانتیمتر
Body Mass Index) BMI) یا حجم توده بدن مساوی است با وزن به کیلو گرم تقسیم بر مجذور قد به متر BMI = وزن به کیلوگرم / مجذور قد
و جز در بعضی موارد تقریب قابل قبولی از رابطه وزن و قد و نسبت مناسب آنها را نشان می دهد.

چاقی مرضی چیست؟

اگر BMI بین 40- 35 باشد و به همراه آن بیماریهای مرتبط با چاقی وجود داشته باشد و یا فقط وجود BMI بالای 40 را چاقی مفرط یا مرضی می گوییم وبعضا BMI بالای 50 را چاقی سوپر می نامند.

آیا چاقی نیاز به درمان دارد؟

شیوع بیماریهای همراه مثلا آسم در25% افراد چاق – پرفشاری خون در بیش از 30% افراد – بالا بودن قند خون در 20% افراد و بازگشت محتویات معده به مری ( رفلاکس ) در30- 20 درصد افراد – کاهش اعتماد به نفس این بیماران و نارضایتی از خودشان و از وضعیت ظاهر خود عواملی هستند که این افراد عواملی هستند که این افراد را به سمت درمان سوق می دهد.

درمان چاقی داروئی و رژیم غذایی است یا جراحی؟

علیرغم تلاش خود جوش یا سازمان یافته و علمی افراد چاق برای کاهش وزن و پیدا کردن وزن مناسب متاسفانه آمار نشان می دهد که فقط حدود 3% افرادیکه چاقی مرضی دارند با رژیم غذایی یا دارو می توانند BMI خود را زیر 35 نگه دارند ولی البته لازم است در همه افراد چاق ابتدا یک تا پنج سال برای کنترل چاقی به روش های غیر جراحی تلاش کرد و در صورت عدم موفقیت این روش ها و وجود انگیزه کافی و لازم در بیمار بعد به سراغ اعمال جراحی رفت .
دو داروی اصلی که امروزه در کنترل و درمان چاقی مصرف می شود عبارتند از : Orlistat ( که از طریق مهار لیپاز پانکراس باعث کاهش جذب چربی مصرفی تا 30% می شود ) و Sibutramine ( که از طریق مهار پیش سیناپسی گیرنده های نوراپی نفرین ، سرو تونین باعث تشدید بی اشتهایی در سیستم عصبی مرکزی می شود )

اعمال جراحی چاقی ( شرایط عمومی )

لازم به تاکید است که علاوه بر وجود انگیزه کافی و قوی برای همکاری و همراهی مادام العمر بایستی بیمار اطلاع کافی از نوع عمل ، فواید و عوارض آن داشته باشد و قبلا تلاش جدی برای تغییرات رفتاری و الگوی زندگی کرده باشد.
افراد زیر 18 سال یا بالای 60 سال و کسانی که ثبات روانی نداشته باشند کاندیداهای مناسبی برای جراحی نیستند.

انواع عمل جراحی

همه جراحی های چاقی را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد
1) اعمال جراحی محدود کننده حجم معده ( Restrictive )
2) اعمال جراحی کاهش دهنده جذب غذا ( Malabsorbtive )
3) اعمال جراحی ترکیبی که از دو حالت فوق باهم استفاده می شود
گروه اول شامل :
(VBG) Vertical Banded Gastroplasty
(AGB) Adjuctable Gastric Banding
(SG) Sleeve Gastrectomy
گروه دوم شامل :
(BPD) Bilio Pancreatic Diversion
B.P.D + Duodenal Switch
گروه سوم شامل :
Gastric By pass
می باشد.