راهنمای بیماران جهت مراجعه

راهنمای بیماران جهت مراجعه

درمانگاه چاقی بیمارستان حضرت رسول اكرم روزهای شنبه، یكشنبه، دوشنبه و جهارشنبه از ساعت 11-9 صبح دایرمی باشد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 64352533 تماس حاصل فرمایید.

آدرس : خیابان ستارخان - خیابان نیایش - بیمارستان حضرت رسول اكرم (ص) طبقه دوم درمانگاه جراحی

مراجعه اول

برای استفاده از خدمات کلینیک چاقی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) شما می توانید از پانزدهم تا سی ام هر ماه با تلفن 64352611 تماس گرفته و برای ماه آینده وقت بگیرید. لازم است بیمار، در روز ویزیت، قبل از ساعت 9 صبح مراجعه و در کلینیک حضور داشته باشد. در روز مراجعه پس از تشکیل پرونده، بیمار ابتدا توسط پزشک عمومی کلینیک ویزیت می شود. پزشک عمومی در حین گرفتن شرح حال از بیمار سابقه ی چاقی بیمار و بیماری های همراه برای بیمار یک پرونده ی کاغذی ویک پرونده ی الکترونیک تشکیل می شود. حسن این کار عدم فراموشی نکات مهم در سوابق بیمارو ثبت نکات مهم برای تصمیم گیری در مورد روش های درمانی چاقی بیمار می باشد. پزشک عمومی با توجه به شرایط بیمار شامل وزن، قد، سن، بیماریهای همراه، سابقه ی رژیم و ورزش و داروهای مصرفی وی را راهنمایی می کند. چنانچه پزشک عمومی در بررسی های اولیه به این نتیجه دست یابد که احتمالا بیمار از انجام جراحی چاقی سود می برد و در صورت تمایل بیمار به این امر وی را در این مسیر همراهی می کند. بدین منظور برای بیمار بررسی های نسبتا گسترده ای انجام می دهد.

اقدامات قبل از عمل

این بررسی ها شامل آزمایشات قبل از عمل، سونوگرافی ( شکم و لگن) آندوسکوپی می باشد. با توجه به شیوع بیشتر برخی از سرطان ها در افراد چاق بررسی های تکمیلی شامل سونوگرافی سینه ها، ماموگرافی و تست سرطان دهانه ی رحم در خانم ها نیز انجام می شود.

متخصص تغذیه

بیماری که با توجه به شرایط و درخواست خودش توصیه به عمل جراحی چاقی می شود لازم است حتما تا روز عمل به صورت ماهیانه به کلینیک مراجعه کند و در این مراجعات متخصص تغذیه، پزشکی ورزشی بیمار را ویزیت خواهند کرد. این بیمار می بایست تحت نظر متخصص تغذیه عادات غذایی غلط خود را تغییر دهد در غیر این صورت حتی در صورت انجام جراحی چاقی بیمار موفق به کاهش وزن مناسب نشده و یا در صورت کاهش وزن مناسب، وزن بیمار در مدت کوتاهی پس از عمل دوباره اضافه خواهد شد. بنابراین بیماری که کاندید جراحی چاقی می باشد باید به صورت جدی قبل و بعد از عمل به توصیه های متخصصین تغذیه عمل نماید تا بتواند عمل جراحی موفقیت آمیزی داشته باشد.

متخصص پزشکی ورزشی

متخصصین پزشکی ورزشی نیز در جلسات قبل از جراحی در مورد بیماری که کاندید جراحی می باشد سعی در افزایش فعالیت فیزیکی و ورزشی بیمار دارند. عمل به توصیه های متخصصین پزشکی ورزشی سبب می شود تا علاوه بر بهبود دردهای عضلانی و اسکلتی شامل کمر درد و زانو درد که در بیماران چاق به وفور دیده می شود، بیمار بتواند بهترین نتیجه را از عمل جراحی چاقی در صورتی که بیمار فعالیت ورزشی مناسب نداشته باشد ممکن است این امر منجر به از دست رفتن بیش از حد و غیر قابل جبران عضلات فرد شود. بنابراین عادت کردن به انجام فعالیتهای ورزشی قبل از جراحی چاقی و ارائه ی این فعالیت پس از جراحی چاقی نقش مهمی در موفقیت این جراحی در فرد دارد.

روانشناس

پس از تغییر عادات غذایی غلط تحت نظر متخصصین تغذیه و انجام فعالیت ورزشی منظم مناسب زیر نظر متخصصین پزشکی ورزشی بیمار توصیه به انجام مشاوره ی روانشناسی و روانپزشکی می شود. در بسیاری از مواقع چاقی ناشی از یک رفتار ناصحیح می باشد که ریشه در مشکلات روحی و روانی و یا فرهنگ اشتباه دارد. بررسی بیشتر در این موارد و توصیه به استمرار انجام مشاور های روانشناسی و روانپزشکی از مواردی است که به طور قطع موفقیت این جراحی را در کاهش وزن و هم چنین داشتن روحیه ای مناسب و کارآمد بعد از جراحی چاقی را افزایش می دهد.

روانپزشک

بدلیل اینکه چاقی می تواند حاصل بعضی از بیماریهای– روانی مانند افسردگی باشد و یا در نتیجه ای اقداماتی جهت برطرف کردن تنش و اضطراب در افراد بوجود آید، بیمار چاق می بایست توسط روانپزشک مشاوره شود و در صورتی که چنین شرایطی وجود داشته باشد ابتدا باید وضعیت بیمار از لحاظ روانی ثابت و پایدار شود تا هم مشکلات بیمار پس از جراحی تشدید نشود و هم این مشکلات سبب بازگشت وزن وی نگردد علاوه بر ویزیت متخصصین تغذیه، پزشکی ورزشی، روانشناس و روانپزشک بیمار با توجه به بیماری های همراه و همچنین نتایج آزمایشات و اقدامات اولیه به متخصصین مربوطه در کلینیک ارجاع می شوند. پس از درمان و یا کنترل بیماریهای زمینه ای و تایید (پزشکان تغذیه، متخصصین پزشکی ورزشی، روانشناس و روانپزشک و متخصصین مربوطه )بیمار در لیست عمل جراحی قرار می گیرد. تا روز عمل بیماری بایست به طور ماهیانه به کلینیک مراجعه نماید و تحت نظر متخصصین مربوطه به کاهش وزن ادامه دهد.

پیگیری پس از جراحی چاقی

پس از انجام جراحی بیمار باید در تاریخ های از پیش تعیین شده به کلینیک مراجعه کند این زمان ها 10 روز پس از جراحی، 1 ماه، 3 ماه، 6 ماه، 9 ماه، 1 سال ،1.5 سال، 2 سال و سپس سالیانه می باشد. در این مراجعات بیمار توسط پزشک عمومی، متخصص تغذیه، متخصص پزشکی ورزشی به طور روتین ویزیت می شود. پزشک عمومی علاوه بر تکمیل پرونده ای الکترونیک به بررسی سیر بیماری های همراه در فرد می پردازد. بیماری که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرد با توجه به احتمال کمبود بعضی از ویتامین ها و املاح باید به طور منظم چکاپ شود برای مثال در سال اول لازم است بیمار هر 3 ماه آزمایش دهد تا در صورتی که دچار کمبود های خاصی از جمله آهن، کلسیم، ویتامین B12 شده است تحت درمان قرار بگیرد. در سال دوم بیمار هر 6 ماه آزمایش می دهد و پس از آن بیمار لازم است سالانه چکاپ شود. در 6 ماه پس از جراحی لازم است بیمار از نظر سنگ کیسه صفرا و کنترل سیر کبد چرب پیش از جراحی، تحت سونوگرافی قرار بگیرد.

ویزیت تغذیه پس از جراحی چاقی

ویزیت های منظم تغذیه پس از جراحی به منظور دستیابی به وزن ایده آل در عین حال ترکیب بدنی مناسب و درمان کمبودهای غذایی خاص انجام می شود. با توجه به کاهش حجم معده ترکیب غذایی خورده شده توسط بیمار پس از جراحی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. رژیم های پس از جراحی خصوصاً در سه ماهه اول پس از جراحی می بایست با دقت خاصی تنظیم شده زیرا این دوره مهمترین زمان از لحاظ کاهش وزن می باشد به علاوه چگونگی شروع تغذیه پس از جراحی در کاهش عوارض احتمالی تغذیه پس از جراحی چاقی بسیار موثر است.

ویزیت پزشکی ورزشی پس از جراحی چاقی

ویزیت های منظم پزشکی ورزشی پس از جراحی چاقی در بدست آوردن کاهش وزن مناسب و در عین حال حفظ عضلات بدن جایگاه ویژه ای دارد. با توجه به روند کاهش وزن بیمار در سال اول پس از جراحی آنچه در این مدت حایز اهمیت می باشد ترکیب بدنی بدست آمده پس از یکسال است. این مسئله بدین معنی است که در صورتی که فرد در سال اول طبق توصیه های متخصصین پزشکی ورزشی عمل ننماید حتی در صورت کاهش وزن مناسب نتیجه ی مطلوبی بدست نیاورده است زیرا این فرد در پایان 1 سال به احتمال بسیار زیاد درصد بالایی از عضلات بدن خود را بدلیل عدم انجام ورزش های مناسب از دست داده است که احتمالا قابل جبران و بازگشت نمی باشد.

در صورتی که بیمار به توصیه ی متخصصین تغذیه و پزشکی و ورزشی عمل ننماید سیر بازگشت وزن از حدود 1.5 الی 2 سال پس از جراحی قابل انتظار است در حالی که بیمارانی که به طور منظم تحت نظر می باشند بازگشت وزن اتفاق نمی افتد.

ویزیت روانپزشکی پس از جراحی چاقی

بیمارانی که قبل از جراحی چاقی از خوردن به عنوان راهکاری برای کاهش اضطراب دردسترس خود استفاده می کردند ممکن است پس از جراحی بدلیل از دست دادن این راهکار دچار تشدید اضطاب و دسترس شود بنابراین ویزیت روانپزشکان و روانشناسان تا حد زیادی در این موارد کمک کننده خواهد بود همچنین بیمارانی که قبل از جراحی دچار افسردگی، وسواس و سایر اختلالات روانی می باشند می بایست با دقت بیشتری جلسات روانپزشکی و خود را پس از جراحی ادامه دهند. در بسیاری از مواقع علل شکست جراحی چاقی در کاهش وزن مناسب عدم توجه به این درمان این اختلالات روانی می باشد و در بیشتر موارد با درمان های رفتاری ودر صورت لزوم دارویی این بیماریها قابل درمان می باشند. با توجه به انجام آزمایشات دوره ای منظم پس از جراحی و حضور متخصصین در زمینه های مختلف در این کلینیک در صورت وجود هر گونه مشکل بیمار به متخصصین مربوطه جهت درمان ارجاع خواهد شد.

بیمار غیر جراحی

در بیمارانی که به تشخیص پزشک کاندید جراحی نمی باشند و یا خود بیمار تمایلی به انجام جراحی ندارد بررسی های اولیه با توجه به شرایط بیمار شامل آزمایشات محدود و اقدامات پاراکلینیک لازم بر حسب سن بیمار و بیماری های زمینه ای فرد برای بیمار درخواست می شود. در صورتی که بیمار بیماری همراه خاصی داشته باشد به متخصصین مربوطه ارجاع می شود. این افراد نیز به طور ماهیانه و منظم توسط متخصصین پزشکی ورزشی و تغذیه ویزیت می شوند.

کاهش وزن مناسب در این افراد در گرو عمل به توصیه های این متخصصین می باشد. معمولا بیمار تارسیدن به وزن ایده آل با فواصل کمتری ویزیت می شود و پس از رسیدن به وزن مناسب بیمار باید همچنان تحت نظر باشد ولی فواصل این ویزیت ها با توجه به شرایط بیمار و میزان موفقیت وی در حفظ وزن مناسب قابل تغییر می باشد.