گاستریک بندینگ یا کار گذاری حلقه معده

گاستریک بندینگ یا کار گذاری حلقه معده

دستگاه حلقه قابل تنظیم معده

این حلقه یک حلقه سیلیکونی ساده است که بالونی باد کردنی در داخل آن قرار دارد. بالون به وسیله یک لوله سیلیکونی دراز، باریک و ضد تاب خوردگی به پورتی برای تزریق وصل می شود. حلقه را مانند ساعت مچی دور قسمت فوقانی معده، حدود 15 میلی متر زیر پیوستگاه معده و مری می بندند. این حلقه، معده را به یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی 15 میلی متر و بقیه قسمت تحتانی معده تقسیم می کند.پورت تزریق را زیر پوست کار می گذارند که به یک سوزن تزریق راه دارد.هنگام تزریق مایع به درون پورت ورودی، بالون باد می شود و دهانه خروجی کیسه فوقانی(که کیسه از طریق آن تخلیه می شود)باریک می گردد.در نتیجه این حلقه میزان غذایی را که می خورید محدود و کنترل میکند و جریان تخلیه آن از کیسه راکند خواهد کرد. دهانه را با تزریق یا بیرون کشیدن مایع می توان تنظیم کرد. این تنظیمات را میتوان هنگام ویزیت های ساده سر پایی انجام داد که از طریق سرعت کاهش وزن، میزان غذای قابل تحمل، رژیم ورزشی و غیره هدایت می شود.بنابراین حلقه را می توان در هر زمان متناسب با نیازهای هر بیمار تنظیم کرد.تنها با میزان کمی غذا احساس سیری و ارضاء ایجاد می شود.مصرف کم غذا موجب کاهش وزن چمشگیری می شود. این جراحی به روش لاپاروسکوپی انجام می شود.(که به جراحی سوراخ کلید نیز معروف است) در این روش به برش بزرگ نیازی نیست و برای دسترسی به ناحیه معده از چهار تا شش برش بسیار کوچک (0.5 تا یک سانتی متری) استفاده می کنند و سپس آنها را با بخیه هایی که خود به خود آب می شوند، می بندند. زمان بهبودی سریع است و تنها به مدت یک شب به بستری نیاز است. بسیاری از افراد می توانند فعالیت های عادی خود را یک هفته پس از جراحی شان آغاز کنند.این عمل جراحی در بیهوشی کامل انجام می شود و ممکن است به مدت 30 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. از آنجایی که در این روش به برش، میخ دوزی یا تغییر مسیر نیازی نیست، این عمل جراحی را کم صدمه ترین تمام جراحی های کاهش وزن می دانند.

حلقه چگونه کار می کند؟

حلقه معده نوع دیگری از گاسترو پلاستی است که در آن معده نه باز و نه میخ دوزی می شود. این حلقه معده ای به شکل ساعت شنی ایجاد می کند که دارای یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی و یک راه خروجی باریک است. این کیسه جدید کوچک در قسمت فوقانی معده است میزان غذایی را که معده می تواند در خود جای دهد و در یک زمان قابل مصرف است کاهش می دهد. بنابراین فرد پس از یک وعده غذایی کوچک احساس سیری می کند.راه خروجی باریک زمانی را که برای تخیله معده طول می کشد افزایش می دهد.در نتیجه فرد به مدت طولانی تری سیر می ماند و هیچ تمایلی به خوردن ندارد.کاهش متعاقب مصرف غذا موجب کاهش وزن می گردد.

مزایای حلقه قابل تنظیم معده

بای پس معده Roux-en-y به روش لاپاروسکوپی مشابه بای پس معده قدیمی است به جز اینکه به جای آنکه از طریق برشی انجام شود که از پایین ترین نمای استخوان قفسه سینه (زایده خنجری) به زیر ناف کشیده می شود، از طریق چند برش کوچکتر انجام می شود که هر کدام از نظر در ازاء حدود 2.54 سانتی متر یا کمترند. سپس لاپاروسکوپی را که به یک دوربین تصویری متصل است وارد حفره شکم می کنند و داخل حفره شکم را بر روی مانیتورهای تصویری مشاهده می کنند.ابزار جراحی بلند و باریک و ماشین دوخت های مخصوص را از طریق چند برش کوچک دیگر وارد می کنند.جراح این جراحی را با مشاهده مانیتور تصویری انجام می دهد.امروزه چندین جراحی کاهش وزن وجود دارد اما حلقه قابل تنظیم معده بر بسیاری از آنها بر تری دارد.حلقه قابل تنظیم معده بر بسیاری از آنها برتری دارد.حلقه قابل تنظیم معده چند ویژگی دارد که آن را به ایمن ترین روش کنترل وزن تبدیل می کند.

 1. سادگی انجام این عمل جراحی آسان است و زمان عمل کوتاهی دارد.
 2. حلقه را می توان به روش لاپاراسکوپی و بدون ایجاد برش بزرگ کار گذاشت.
 3. به هیچ نوع شکافی در دستگاه گوارش نیاز ندارد که خطر عفونت را کاهش می دهد.
 4. ایمنی هیچ نوع لبه میخ دوزی شده ای ندارد که باز شود.
 5. قابل تنظیم است و می توان آن را متناسب با نیاز های فرد ساخت
 6. کاملاً بر گشت پذیر است.این حلقه را می توان، برای مثال در دوره بارداری یا بیماری طولانی مدت، تخلیه کرد که به معده تان امکان می دهد به وضعیت قبلی باز گردد یا می توان آن را خارج کرد(اگر چه خارج کردن آن توصیه نمی شود)
 7. اکثر افراد در تمام سنین و تمام وضعیت های جسمی آنرا به خوبی تحمل می کنند.
 8. این عمل جراحی ممکن است به ویژه مناسب افرادی باشد که 26 تا 90 کیلو گرم اضافه وزن دارند.
 9. بستری کوتاه مدت (حدود24 ساعت)
 10. کمترین درصد عوارض
 11. هیچ نوع کاهش جذب یا سندرم تهی شدگی وجود ندارد.فرد می تواند ویتامین ها و مواد معدنی را کاملاً هضم کند.

اگر چه ممکن است اثرات این روش به اندازه بای پس معده محسوس و سریع نباید، به نظر می رسد که خطر آن کمتر است و کمترین زمان بهبودی را دارد.درصد موفقیت در کاهش وزن کاهی مهم است از زمان تأیید دستگاه لپ بند از طرف اداره کل خوراک ودارو در ژوئن سال 2001، گرایش به دستگاه لپ بند و استفاده از آن در مناطق کشور ایالات متحده رو به رشد بوده است.دستگاه لپ بند طبق دستور العمل های تأیید شده اداره کل خوراک دارو برای تجویز آن برای افرادی در نظر گرفته شده است که دارای چاقی مرضی هستند یعنی افرادی که دست کم 45 کیلو گرم اضافه وزن دارند یا دست کم دو برابر وزن ایده آل بدن خود هستند.واژه مرضی بیانگر این حقیقت است که افرادی که به این اندازه وزن اضافی دارند در ابتلا به تعدادی از بیماریهای جسمی وخیم از جمله دیابت، پرفشاری خون، بیماری قلبی عروقی، سرطان و آستئوآرتریت با خطر بیشتری روبرو می شوند. در گزارشی که در فوریه سال 2002 از سوی اداره ارزیابی دستگاه اداره کل خوراک و دارو منتشر شد دستگاه لپ بند به عنوان یکی از پیشرفت های مهم در ساخت دستگاه نامیده شد اداره ارزیابی دستگاه، دستگاه لپ بند و چند محصول جدید دیگر را به عنوان پیشرفتهای مهم پزشکی مورد تأیید قرار داد.زیرا اولین دستگاه هایی هستند که برای مثال از یک تکنو لوژی جدید استفاده می کنند یا پیشرفت تشخیصی یا درمانی مهمی را ارائه می دهند مانند کاهش زمان بستری.

کاهش وزن پس از کارگذاری حلقه قابل تنظیم معده

اثر بخشی دستگاه حلقه قابل تنظیم معده به موفقیت عمل جراحی و توانایی بیمار در تغییر رژیم غذایی و عادت غذایی خود بستگی دارد.بیمارانی که درمان با دستگاه حلقه قابل تنظیم معده را انتخاب می کنند باید در شیوه زندگی خود تغییرات طولانی مدت ایجاد کنند از جمله تغییر رژیم غذایی و تعدیل رفتاری.توصیه می شود که بیماران رژیم غذایی متعادلی بخورند و از الگوهای غذایی مشکل ساز شیوه زندگی پیش از عمل خود خودداری کنند. اثر محدود کننده حلقه احساس اغنای زود هنگام و سیری طولانی مدت تری ایجاد می کند و در صورت خوردن غذای جامد و جویدن کامل توانایی بیمار را در سیر شدن با وعده های غذایی کمتر افزایش می دهد. به بیماران توصیه می شودکه در زمان مناسب فعالیت جسمی و ورزش را افزایش دهند زیرا برای کاهش وزن، سلامتی مناسب وبهبود کیفیت زندگی بسیار مهم است.بیماران تا 2 سال می توانند. انتظار کاهش وزن تدریجی داشته باشند.ممکن است بیماران 50 تا 60 درصد وزن اضافی خود را در ظرف 18 ماه پس از جراحی کاهش دهند.در مطالعاتی که شامل بیش از 5 سال معاینات بعدی پس از عمل بودند ثابت شد که کاهش وزن در این روش طولانی مدت است بخش عمده کاهش وزن در سال اول اتفاق می افتد که بیشتر به میزان عوارض پس از عمل و پیروی بیمار از دستور العمل های رژیم غذایی بستگی دارد. این عمل جراحی محدود کننده، در ایجاد کاهش وزن از بای پس معدهRoux-en-y که پیچیده تر است اثر کمتری دارد و همچنین کاهش وزن در آن آهسته تر است.حلقه قابل تنظیم معده در مقایسه با رژیم های غذایی نظارت شده برای کاهش وزن چشمگیر و مستمر عامل درمانی بسیار نیرومندی است. شش هفته اول پس از جراحی حلقه را خالی می گذارند تا معده التیام یابد و حلقه محکم به معده بچسبد.اکثر افراد در طی این مرحله وزن کم می کنند اما برخی از آنها خیر. تنظیمات یا تزریقات بدون درد هستند و تنها چند دقیقه طول می کشند.برخی افراد در واقع می توانند بدون هیچ تنظیماتی به وزن دلخواه خود برسند.اما این موارد استثناء هستند نه همیشگی اکثر بیماران پیش از انکه با سرعت مورد انتظار وزن کم کنند به 3تا 5 تنظیم نیاز دارند.برخی بیماران تنها به یک تنظیم نیاز دارند.افراد دیگر ممکن است به 6 تنظیم نیاز داشته باشند.هر شخصی منحصر به فرد است.چیزی که این روش کاهش وزن را بی نظیر می سازد امکان تنظیم حلقه به تناسب نیازهای خاص هر فرد است.

گاستریک بندینگ یا کار گذاری حلقه معده

تنظیمات چگونه انجام می شوند؟

ناحیه بالای پورت را در مطب با بتادین تمیز میکنند و بعد برای بی حس کردن پوست لیدوکائین را با استفاده از سوزن کوچکی تزریق می کنند.سپس سوزن بزرگتری را از پوست عبور می دهند و وارد پورت می کنند.آنگاه مایع را به میزانی که جراح معین میکند تزریق می کنند.

چگونه بدانم که به تنظیم نیاز دارم یا خیر؟

کاهش وزن شما باید به طور متوسط 453 تا 907 گرم در هفته باشد.همهما اکنون خواهان نتایج سریع هستیم اما حلقه آن گونه عمل نمی کند.کاهش وزن تان را به صورت نمودار در آورید بدان طریق در واقع می توانید وزن خود را به صورت هفتگی بر روی نمودار مشخص کنید.بیش از یکبار در هفته خود را وزن نکنید.زیرا نباید بگذارید که اعداد روی نمودار روحیه شما را در آن روز یا هفته تعیین کنند.به یاد داشته باشید که آنها فقط اعداد هستند یعنی راهنمای چگونگی پیشرفت تان نه تعیین کننده موفقیت تان زیرا همه ما موفقیت هایی نیز داریم که قابل سنجش نیستند و اهمیت یکسانی دارند.اگر اصولی را رعایت می کنند که در زیر ذکر شده اند و باز هم احساس گرسنگی زیاد می کنید و وزن کم نمی کنید ممکن است زمان آن باشد که به فکر یک تنظیم باشید

آیا در روز حداقل 2 لیتر آب می خورید؟

در واقع توصیه می شود که وزن بدن خود را بگیرید و بر دو تقسیم کنید حاصل آن میزان آبی است که باید برای تازه نگه داشتن سلول هایتان و خوب کار کردن همه چیز در روز بیاشامید.استفاده از بطری آبی که بر روی آن درجه بندی داشته باشد تا فرد بتواند حساب مصرف آب را نگه دارد گر چه سخت است اما ارزش امتحان کردن را دارد. به یاد داشته باشید که 30 دقیقه پیش از یک وعده غذایی از نوشیدن مایعات دست بکشید و هنگام غذا خوردن چیزی ننوشید. شما به غذا نیاز دارید تا کیسه ای را که تازه ایجاد شده است پرکند و به شما احساس سیری بدهد.نوشیدن مایعات هنگام صرف غذا می تواند غذا را از میان دهانه بشوید و به شما امکان دهد که بیشتر از میزانی بخورید که در صورت نخوردن مایعات هنگام صرف غذا می توانستید بخورید.

آیا هر روز به انجام نوعی فعالیت جسمی می پردازید؟

بهتر است از به کار بردن واژه ورزش خودداری کنیم زیرا ورزش در سالن ورزش انجام می شود.بنابراین به جمع کردن برگهای حیاطتان، وجین کردن باغچه بپردازید و ماشینتان را دورتر از فروشگاه پارک کنید و به جای آسانسور از پله ها بالا بروید.بسیاری از افراد چاق یوگا را مناسب یافته اند.یوگا کمک می کند که فرد هنگام کاهش وزن فضای جسمی را از نو مشخص کند که بخش اصلی احیای جسم تان است. شنا نیز برای افرادی که مشکلات مفصلی دارند فعالیت جسمی بسیار خوبی است و فعالیتی است که فرد می تواند آن را با کودکان یا خانواده ها انجام دهد.ورزش به تدریج افزایش می یابد و تمام اثرات آن با هم جمع می شود.بنابراین هر ذره کوچک آن ارزش دارد.

آیا هر روز 60 گرم پروتئین مصرف می کنید؟

60 گرم واقعاً میزان زیادی نیست.شصت گرم معادل 3 انس خوراک در هر وعده است.اگر پروتئین خود را در هر انس7 گرم حساب کنید در نتیجه 3 انس مرغ 21 گرم است.به محض آنکه به اسلوب آن عادت کنید در محاسبه ذهنی وضعیت تان در همان روز حرفه ای خواهید شد.به یاد داشته باشید که بدن در هر زمان تنها می تواند حدود 20 گرم پروتئین جذب کند بنابراین از آن میزان تجاوز نکنید.پروتئین یکی از اجزاءسازنده بافتها و سلول هاست و به از بین بردن گرسنگی کمک می کند اما به نظر می رسد که کربو هیدراتها گرسنگی را بر می انگیزند.اگر به کمک بیشتری نیاز دارید می توانید سایت www.fitday.com را امتحان کنید تا به شما کمک کند از وضعیت خود آگاه شوید و به علاوه اگر میزان پروتئین شما بالاتر یا پایین تر است نگران نباشید و فقط تنظیمات را انجام دهید.ترک کردن غذا به عنوان یک دوست کار راحتی نیست اما این غذا دوست خوبی نبوده است و با چاق کردن و بیمار کردن تان به مدت طولانی به شما خیانت کرده است.این دوست شما را تنها بطور موقت ارضاء می کند ومانند یاری بی وفاست.

آیا از خوردن کالری های مایع خود داری می کنید؟

خوردن فالوده و حریره را تا 4 هفته پس از جراحی کم کنید.فالوده و حریره در مقایسه با 85 گرم ماهی و کمی بروکلی بسیار راحت پایین می رود.

آیا پروتئین و سبزیجات می خورید و غذاهای فوری (فست فودها) و ناسالم را حذف می کنید؟

همه ما روزه ای سخت داریم، به خودتان رحم کنید و فقط دست به کار شوید، دیگر به خودتان ظلم نکنید.می توان در جاده غذا خورد و غذاهای سالم مصرف کرد، به جای یک غذای فوری، اغذیه فروشی یک فروشگاه را امتحان کنید. این هفته از اغذیه فروشی فروشگاه برای نهار پنج کوکتل میگو خریدم این کوکتل ها سالم، پر پروتئین و کم چربی بودند و می توانستم هنگام رانندگی آنها را بخورم (که یکی از بدترین عادت هایمان است).

قوانینی برای تنظیمات

 1. پنج تا شش ساعت پیش از تنظیم چیزی نخورید.کل عمل تنظیم هنگام خالی بودن معده قابل مشاهده تر است
 2. ترجیح می دهیم که تزریقات در میان روز باشند زیرا اکثر ما به طور طبیعی هنگام صبح گرفته و در شب سست هستیم بنابراین میان روز زمان متوسط و خوبی برای محدود سازی کلی است.
 3. هرگز نگذارید که کسی با ناموفقیت سعی کند بیش از 3 بار وارد پورت تان شود.این همان قانون خوب و قدیمی برای سه بار فرو کردن سوزن است.اگر نمی توانند با سه بار فرو کردن سوزن پورت را پیدا کنند با ترک کردن سریع آن مکان خود را از ناکامی سوراخ شدن احتمالی لوله و آسیب دیدگی پورت حفظ کنید.
 4. یک پیمانه سس سیب یک وعده ای برخی اوقات به دلیل چسبناکی آن نسبت به آب تصور بهتری از محدودیت ایجاد می کند.
 5. پس از تزریق تا 24 ساعت یا بیشتر با برگشتن به یک رژیم غذایی نرم از معده تان مراقبت کنید.بلافاصله پس از تزریق زمان مناسبی برای زیاده روی و اینکه ببینید چقدر می توانید واقعاً بخورید نیست!

صبور باشید، برخی اوقات پس از تزریق تقریباً یک هفته طول می کشد تا احساس محدودیت کامل کنید.برعکس برخی افراد بلافاصله پس از تزریق ورم می کنند و ممکن است چند روز اول بیش از حد احساس محدودیت کنند.دانستن تفاوتهای ظریف فیزیولوژی خاص خودتان و سپس احترام گذاشتن به بدن تان یا آسیب نرساندن به آن پس از تزریق ارزش دارد. به یاد داشته باشید که میزان تزریقی که هر فرد می تواند بدون اثرات جانبی تحمل کند بسیار متفاوت است.اما میزان آن محدود است.این نکته را بخاطر داشته باشید و همیشه انتظار نداشته باشید که حلقه معده تان پلیس غذا باشد.هر کدام از ما باید یاد بگیریم که احساس سری تازه خود را تشخیص دهیم و برای اینکه بدون پرخوری سر می شویم ارزش قائل شویم.حلقه نباید جوع تحمیلی ایجاد نماید. مهم نیست که درون حلقه تان چه میزان مایعی دارید.تنها سه نوع تزریق وجود دارد، بسیار کم، بسیار زیاد و میزان مناسب .توجه به میزان دقیق سی سی کاملاً بی مورد است. خطرات مختص حلقه قابل تنظیم معده به روش لاپاروسکوپی دستگاه لپ بند از جراحی های چاقی دیگر پیچیده بسیار کمتری دارد.به همین دلیل، بلافاصله پس از کار گذاری دستگاه لپ بند احتمال چند عارضه بالقوه وجود دارد.احتمال چند عارضه طولانی مدت نیز وجود دارد که نادر هستند.

لغزش

به منظور اینکه حلقه خوب کار کند باید آن را درست بر روی معده کار گذاشت.ممکن است دستگاه لپ بند بلغزد، یعنی ممکن است دستگاه لپ بند از جای خود بیرون بزند.معمولاً خود حلقه نمی لغزد بلکه معده به بالای حلقه می لغزد.در 2درصد بیماران لغزش ایجاد می شود.لغزش می تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد.پر کردن بیش از حد حلقه که به استفراغ مداوم می انجامد می تواند یکی از عوامل آن باشد.لغزش می تواند موجب ریفلاکس)پس زنی)و دشواری در خوردن غذا شود.کاهش وزن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد.لغزش را میتوان با پرتو نگاری تشخیص داد.اما تنها جراح تان برای تشخیص این مشکل تجربه کافی خواهد داشت.برخی لغزش ها را در صورتی که زود تشخیص داده شوند، میتوان با خارج کردن تمامی محلول نمک از حلقه و صبر کردن برای التیام معده و سپس پر کردن مجدد آن برای ایجاد محدودیت اصلاح کرد.ممکن است لغزش به جراحی دوباره برای کار گذاری مجدد حلقه و در موارد حاد به خارج سازی حلقه نیاز داشته باشد.اگر حلقه را به خاطر لغزش خارج کنند معمولاً پس از یک دوره بهبودی می تواننددوباره آن را در جای قرار دهند.

خوردگی حلقه

دستگاه لپ بند به خورده شدن در معده معروف بوده است.خوردگی عارضه نادری است بیشتر منحصر به طرح های قدیمی تر حلقه است.این عارضه در دو درصد بیماران اتفاق می افتد.خوردگی با رشد بیش از حد بافت معده در دور حلقه مشخص می شود.تا زمانیکه حلقه به جای خارج، داخل معده قرار می گیرد.خوردگی تقریباً همیشه خارج سازی حلقه و برخی اوقات جراحی را ضروری می سازد.اگر چه به ندرت وضعیتی است که زندگی را به مخاطره بیاندازد.

مشکلات وابسته به ابزار

معمولاً در طول عمل تزریق پورت ها شکسته اند و لوله ها سوراخ شده اند.این خطر با استفاده از متخصصان با تجربه تزریق و فلوئوروسکوپ برای یافتن محل پورت های شکسته و لوله های سوراخ شده نسبتاً ساده است.اگر چه برای بیمار مأیوس کننده می باشد.این مشکل با طرح پورت های جدید تر مورد توجه قرار گرفته است.

عفونت

در هر عمل جراحی یا تنظیم همیشه کمی خطر عفونت وجود دارد.عفونت ها را معمولاً می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد و در موارد نادر ممکن است خارج سازی حلقه ضروری باشد.همیشه پیش از جراحی با تنظیمات اطمینان یابید که در کمال سلامتی هستید.سرما نخورده اید یا دارویی مصرف نمی کنید که ممکن است هر گونه عفونتی داشته باشید دکترتان را بلافاصله آگاه کنید .

گشاد شدگی کیسه

گشاد شدگی کیسه صفرا عارضه ای است که میتوان با پرخوری نکردن از آن پیشگیری کرد.یاد بگیرید که به محض سیر شدن از خوردن خوداری کنید.انباشتن مداوم غذا در معده تان هنگامی که سیر هستید سبب گشاد شدن آن خواهد شد و ممکن است غذا به درون مری تان بر گردد و در آینده ناراحتی و مشکلاتی را برایتان ایجاد کند.

ریفلاکس

ریفلاکس یا پس زنی اغلب با تنگی حلقه در ارتباط است که موجب برگشت مایعات معده به درون مری و آسیب دیدگی بافتهای نازکی می شود که برای شستشو با شیره های اسیدی معده ساخته نشده اند.اگر از ریفلاکس خفیف رنج می برید در مورد اقدامات پیشگیرانه مانند تغییرات رژیم غذایی یا داروها با دکتر تان بلافاصله صحبت کنید وبا صبر کردن و امیدواری از اینکه بون مداخله بهتر می شود مشکل را وخیم تر نکنید.

چه کسی برای جراحی حلقه قابل تنظیم معده کاندید مناسبی است؟

درصورتِی ممکن است برای جراحی دستگاه لپ بند واجد شرایط باشید که :

 1. شاخص توده بدنتان برابر با 40 باشد، یا وزن تان دو برابر وزن ایده آل تان باشید یا حداقل 100 پوند(45 kg) بیشتر از وزن ایده آل بدنتان باشید.
 2. بیش از 5 سال اضافه وزن داشته اید
 3. تلاشهای جدی تان برای کاهش وزن فقط موفقیت کوتاه مدتی داشته است.
 4. از بیماریهای دیگری که ممکن است موجب چاقی تان شده باشد رنج نمی برید.
 5. آماده ایجاد تغییرات اساسی در عادتهای غذایی و شیوه زندگی تان هستید.
 6. مایلید که به معاینه خود توسط متخصصی که درمان تان می کند، ادامه دهید.

آیا جراحی کاهش وزن خطرناک است؟

هر جراحی کمی خطر دارد و نباید آن را ساده گرفت اما جراحی لاپاروسکوپی حلقه قابل تنظیم معده از میان تمام جراحی های کاهش وزن بی خطر ترین و به دلیل نداشتن برش، میخ دوزی یا تغییر مسیر روده دارای کمترین عوارض است.

گاستریک بندینگ یا کار گذاری حلقه معده