توصیه های كلی و راهنمای تغذیه پس از عمل جراحی

توصیه های كلی و راهنمای تغذیه پس از عمل جراحی

پیش از آنکه افراد بسیار چاق برای جراحی برگزیده شوند، باید یک برنامه جامع که شامل محدودیت کالری، تمرینات ورزشی، تعدیل شیوه زندگی و مشاوره روانشناسی یا روانپزشکی است را تجربه کرده باشند و در صورت ناتوانی و عدم تحقق کاهش وزن بمقدار مورد نظر و یا بازگشت مجدد وزن کاندید جراحی شوند.

حجم معده بعد از جراحی، در حدود 2 قاشق غذا خوری(30سی سی) یا حتی کمتر است. حتی اگر بعد از خوردن این حجم از غذا احساس سیری حاصل نشد، بایستی از خوردن میزان غذای بیشتر اجتناب شود. بطوریکه حتی اگر با خوردن غذای کم تر از این مقدار هم احساس سیری کردید دیگر از خوردن بیشتر غذا اجتناب کنید.

به دلیل وجود حجم كم معده احساس سیری بیمار در این مرحله با احساس سیری در گذشته متفاوت است زیرا ممكن است این احساس پری، بیشتر از اینكه در معده حس شود، در قفسه سینه احساس شود. برخی بیماران این احساس را به تنگی، گرفتگی یا سنگینی تشبیه میكنند.

میزان تحمل نسبت به مواد غذایی بین بیماران پس از عمل بسیار متفاوت میباشد لذا انجام مقایسه توسط بیماران در اینگونه موارد صحیح نیست.

در هفته های اول بعد از عمل گاهی ممكن است بیمار واقعا گرسنه نباشد ولی به صورت كاذب واز نظر روانی احساس گرسنگی كند كه در چنین مواقعی بسیار مهم است غذا مصرف نشود.

پس از عمل جراحی حجم معده هم کوچک شده و هم به واسطة تورم ناشی از جراحی، میزان غذای قابل دریافت کاهش می یابد. مصرف غذای جامد می تواند منجر به افزایش تورم گشته، لذا توصیه میشود تا بهبود این نواحی و تحمل نسبت به غذای جامد، رژیم بیمار به تدریج از مایعات به رژیم غذایی نرم و سپس جامد تغییر داده شود و بر اساس رژیم تجویزی توسط متخصص تغذیه برنامه غذایی دنبال گردد.

یكی از توصیه های غذایی اصلی كه بلافاصله بعد از عمل بر آن تاكید میشود دریافت كافی مایعات و پروتئین است.

بیماران پس از عمل جراحی می بایست برای جلوگیری از متراكم شدن و ایجاد انسداد توسط غذا، رژیم خود را صرفا با مایعات صاف شروع كنند .

توصیه های كلی و راهنمای تغذیه پس از عمل جراحی

بیماران همواره (به خصوص درمراحل اولیه پس از عمل) می بایست به آهستگی و عموما  كمتر از 30 سی سی یا 30 گرم در هر وعده غذا بخورند و بلافاصله پس از احساس پری شكم، خوردن متوقف شود. چنانچه غذا به سرعت و یا بیش از حجم معده جدید خورده شود احتمال استفراغ  و احساس ناراحتی یا درد در ناحیه بالای شكم (اپی گاستر) بسیار زیاد خواهد بود كه این علایم با آهسته خوردن و كاهش حجم هر وعده قابل پیشگیری است.

مصرف غذا و مایعات نباید به طور همزمان باشد (حداقل 45 - 30 دقیقه بین آنها فاصله باشد).

توصیه هایی كه توسط متخصص تغذیه و رژیم شناس در دوران انتقالی پس از عمل بین مراحل مختلف رژیمی تا رسیدن به رژیم معمول و عادی تجویز میشود بسیار مفید و حیاتی خواهد بود.

تا 2 هفته پس از جراحی میبایست از رژیم مایعات صاف استفاده گردد.

پس از 2 هفته میتوان رژیم مایعات را به رژیم  نرم و رقیق (شبیه غذای شیرخوار) تبدیل و آنرا تاهفته 4  ادامه داد.

از هفته پنجم میتوان رژیم  نیمه جامد را شروع و آن را تا هفته 6  ادامه داد.

از هفته 6 به بعد بتدریج رژیم جامد شروع شود.‍‍

توصیه های كلی و راهنمای تغذیه پس از عمل جراحی

هربار فقط یک غذای جدید اضافه  شود.

باید مطمئن شد که رژیم بیمار غنی از پروتئین است.

غذا را میبایست آهسته خورده وبرای هر وعده 20-30 دقیقه وقت اختصاص داده شود.

لقمه ها را میبایست کوچک گرفته وهر لقمه را 20-30 بارجوید. عدم انجام اینکار میتواند سبب انسداد ورودی معده و درد،تهوع و یا استفراغ گردد.

غذا در اطاق یا سر میز نهار خوری میل شود و تلوزیون خاموش باشد!

در آشپزخانه هنگام طبخ غذا ناخنک زدن پرهیز گردد!

می بایست مطمئن شد حداقل از 2000 سی سی مایع (اعم از آب یا سایر نوشیدنیهای كم كالری و فاقد شکر) دریک روز وبین وعده های غذایی نوشیده میشود.

البته مایعات مصرفی نباید خیلی سرد یا گرم باشد. ترجیحا دمای آن در حدود دمای اطاق باشد.

سعی شودهر روز صبحانه، نهار و شام در ساعت معینی صرف گردد.

هیچ وعده اصلی غذایی حذف نشود.

صبحانه طی 90 دقیقه پس از بیدارشدن صرف گردد.

ازغذاهای پرکالری وپركربوهیدرات پرهیز گردد چراکه هم با خروج سریع ازمعده جدید ، احساس گرسنگی زودتر به سراغ بیمار می آید وهم احتمال افزایش وزن و ایجاد دامپینگ واسهال و...زیاد میشود.

نوشیدنیهای کافئینه و گاز دار (مثل چای، قهوه یا نوشابه) نوشیده نشود چون کافئین سبب کاهش جذب آهن و تحریک فرد به خوردن میان وعده میشود.

بهتر است تا حداقل 2 ماه اول بعد از عمل از مصرف ادویه جاتی مثل فلفل با غذا پرهیز شود.

مصرف مشروبات الكلی بعد از عمل جراحی بخاطر كاهش حجم معده و جذب سریع الكل، می تواند خطرات جدی و مرگبار را بدنبال داشته باشدو از مصرف آن بشدت پرهیز گردد.

میتوان به بیماران توصیه نمود هرگاه احساس اضطراب، خستگی وعصبانیت کردید :

کمی آب بنوشید، مسواک بزنید، قدم بزنید، به دوستتان تلفن بزنید، چیزی بنویسید، دوش آب گرم بگیرید، سینما بروید، بازی کنید یا دیگر کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید.

بدلیل داشتنعوارض متعدد این جراحی و به منظور پیشگیری و کنترل آن مراجعه منظم دوره ای طبق برنامه داده شده به شما ضروری است و در صورت عدم مراجعه منظم عوارض غیر قابل برگشتی در شما ایجاد خواهد کرد.